II. Half diep snijwerk, sierlijk, fijn, klein lofwerk, zuiver van lijnen en meestal met smal lijstwerk afgezet. Het enkele, dubbele en drievoudige lotusmotief komt hierbij menigmaal voor. III. Ornament van grotere afmetingen met ananas-motief en van meer relief. Wordt minder kunstzinnig geacht en werd ook in andere houtsoorten, als b.v. djati, uitge voerd. Ook familiewapens vonden toepassing in het snijwerk. Dit Hollands motief, vaak niet goed begrepen door de oosterse werkman, was dikwijls merkwaardig ontaard. De tijd, waarin men nog in een stuk lijnwaad gehuld op een matje op de vloer sliep, was nu wel voorbij. De eenvoudigste en oudste vorm van slaapmeubel was de ezel, een soort brits, die overdag ook wel als zitplaats of tafel gebruikt werd. De grabat was een beter soort brits, terwijl bij de verdere ont wikkeling het ledikant als legerstede voor de nachtrust in zwang komt. In opzet en bouw komt het ledikant overeen met het Spaans-Portugese (afb. 12). Een opstand droeg de gor dijnen ter wering der muskieten. De massieve en architectoni sche opzet van het Hollandse ledikant deugde niet als voor beeld voor het Indische, dat veel opener moest zijn. De wiegen, dikwijls zeer rijk bewerkt, waren meestal vrij groot, zodat ze ook nog als kinderledikant gebruikt konden worden. Uit de kist ontwikkelde zich langzamerhand de kast. Soms stond de kist op een beweegbaar onderstel met gesloten houten wielen, dan weer op een onderstel met poten. Er komen kisten voor, versierd met beeldsnijwerk en ook kisten met aan de onderkant laadjes, een voorloper van het kabinet, dat het best geslaagde type van de koloniale kast was. Er komen ook niet geslaagde nabootsingen van de Hollandse kast voor. Sedert 1667 waren te Batavia zeer geliefd kabinetten en kasten met glazen deuren, waarin men zijn porcelein-verzameling te pronk zette, welke voornamelijk uit China en Japan afkomstig was (afb. 12). Soms werd op bestelling volgens toegezonden ontwerp, b.v. met monogram of familiewapen, porcelein in China speciaal gemaakt. In vergelijk met het porcelein, kwam het glaswerk minder op de voorgrond. Maar men had wel 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 80