metingen van de mansstoel zonder armleuningen en werd de vrouw door een slaaf naar de kerk nagedragen. Naar vorm en bewerking kunnen genoemd worden: De Molukse stoel met rottan zitting, wordt gekenmerkt door overvloedige toepassing van gedraaide kolommetjes, dat ook veel aan kerkmeubilair voorkomt. Vrucht en knopvormig ornament bekroont meestal de top der rugstijlen. De Singalese stoel, afkomstig van Ceylon, is sierlijk en elegant, met rijk beeldsnijwerk. De Ruststoel, afkomstig van de Coromandel-kust, bevatte veel Hollandse elementen. Meestal kwamen in de rugleuning twee rijen pilaartjes boven elkaar voor. De bovenste regel was dik wijls uitgesneden en versierd met beeldsnijwerk (soms een hurkend Voor-Indisch figuurtje of knopvormig ornament), dat niet zelden in ivoor ingelegd was. De Batavia'se stoel met brede, meestal vrij lage zitting, was rijk versierd, ook aan de zijkanten en vaak eveneens ook aan de achterzijde. Eén eigenschap hadden alle typen gemeen: hun vorm veranderde practisch niet. In de grotere huizen vond men ook banken, één, twee en driedelige banken en verder de luibank, die meestal een houten zitting had, waarop een losse, niet al te dikke matras gelegd werd (zie afb. 12). Zoals de naam reeds uitdrukt, werd de luibank gebruikt om een uiltje te knappen, b.v. in de hete middaguren, terwijl een slavin de muskieten verjoeg. Als tafel werd dikwijls de vloer gebruikt, terwijl de tafel dan meer een representatieve functie in het salet (de ontvang kamer) had. Het was een stevig meubel met schroefvormige gedraaide poten, die onderaan meestal door kruislings ge plaatste, vaak versierde, regels verbonden waren. Het blad was gepolijst. Op de duur vond men het toch gemakkelijker de maaltijden aan de etenstafel te gebruiken. Ook kreeg men behoefte aan veel kleine en kleinere tafels, als thee en trik- trak-tafels. Het snijwerk in ebben-, en ijzerhout aan de besproken meubels kan in drie soorten onderscheiden worden: I. Diepe inkerving of inkrassing van fijne, sierlijke lijnen, aangebracht op rug- en armleuningen. 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 79