70 stuk wordt behandeld een glorieuze, ja, in menig opzicht ook een brillante, maar anderzijds tevens een wrede en nog primi tieve tijd. In het vorige hoofdstuk werd reeds vermeld, dat de nieuwe Stadskerk reeds omstreeks 1670 bouwvallig was. Na moei zame onderhandelingen kwam eindelijk in 1732 een orgel uit Nederland, dat zó groot was, dat besloten werd om de toch reeds bouwvallige kerk door een nieuwe te vervangen. Deze nieuwe kerk, waarvan een houten model, dat waarschijnlijk later naar Heydt's tekeningen vervaardigd werd, bewaard was in het Stedelijk museum, deed denken aan de oudere Lutherse kerk te Amsterdam. Ook thans was men met de aan leg der fundering te lichtvaardig te werk gegaan, hoewel 700 palen werden ingeheid. Bij een aardbeving ontstond een zware scheur. Ernstige gebreken kwamen in 1799 voor de dag. De kern van het gebouw was achtzijdig, met zware pilaren op de hoeken. Daarom heen was een couloir aangelegd. De koepel met leien dak boven de middenbouw was met zijn lantaarn een baken voor de zeeman. Benoorden het begin van de Utrechtse straat werd op 1 Jan. 1673 de Portugese Binnenkerk ingewijd. Oorspronkelijk plat afgedekt, verkreeg dit gebouw, dat enigszins deed denken aan de Hollandse kruiskerk, een schuin dak. In 1808 brandde deze kerk af. De Portugese Buitenkerk, die werd ingewijd op 23 October 1695, was gebouwd ten behoeve van de Mardijkers volgens een in 1692 goedgekeurd plan van de Fabriek Ewout Ver hagen. Deze kerk was aan de Oostzijde van de stad gelegen, nabij het begin van de weg naar 't fortje Jacatra. De poort- vormige ingang met omlijsting van cormandelsteen bevond zich in een der langswanden, ter weerszijden geflankeerd door twee met bogen aan de bovenzijde afgesloten ramen. Het dak had een aan alle zijden omlopende uitsteker. Inwendig schraagden twee rijen dorische zuilen het plafond. Met steun van de Gouverneur Generaal Van Imhoff, die Luthers was, werd in 1749 de Lutherse kerk ingewijd, gebouwd in de zuidelijke hoek tussen Amsterdamse gracht en Kali-besar. Op de aan het slot van dit boekje opgenomen plattegrond

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 73