gelegen hebben, zoals ook in huis B, doch in tegenstelling daarmede de onderste traparm rechts en de bovenste links. Bij de latere restauratie heeft men de trap op deze oorspron kelijke plaats teruggebracht (zie afb. 8). Trapleuningen en balusters zijn fraai en rijk versierd. Na de plattegronden aandachtig bekeken te hebben, is het interessant deze te vergelijken met wat Stavorinus op blz. 116 en volgende in zijn „Reize van Zeeland over de Kaap de Goede Hoop naar Batavia, Bantam, Bengalen enz. gedaan in de jaren 1768 en 1769 schrijft over de woningen in Batavia: „De huizen zijn op Batavia doorgaans zeer luchtig opge bouwd van gebakken steen en van buiten meestal overal met kalk wit gepleisterd en van engelse schuiframen voor zien. Van binnen zijn zij meest alle in denzelfden smaak verdeeld en genoegzaam enkel, hier en daar vindt men nog wel eens een dubbel huis, maar zeldzaam. Wanneer men de deur intreedt, vindt men een smalle gallerij en aan den eenen kant eene zijkamer, daaraan volgt een groot langwerpig vertrek, dat zijn licht van eene binnenplaats ontvangt, welke in dit vertrek inschiet en 't zelve ongeregeld maakt: dit wordt de gallerij genoemd en dient tot dagelijks verblijf van 't huisgezin en om te eten; de vloeren zijn met grote, don- kerroode steenen belegd; behangsels vindt men er niet; maar net gepleisterde witte muren. De meubels bestaan in eenige armstoelen, twee of drie canapé's en veel spiegels daar de Europeezen in deze gewes ten zeer op gezet zijn. In de lengte van deze gallerij hangen verscheiden kaarskroonen en lampen op een rij, die des avonds ontstoken worden. Aan het einde van dit vertrek staat gemeenlijk de trap, waarmede men naar de boven vertrekken gaat. Zes of zeven trappen opgegaan zijnde heeft men een opkamer, die boven de dispens of kelder is, waarin de provisie van wijn, bier, boter enz. geborgen wordt. Boven zijn de huizen bijna als beneden; doch met weinig meubels voorzien; men maakt aldaar zooveel werk niet van opgesierde vertrekken als in de Nederlanden; alles dient tot dagelijks gebruik. Achter deze gallerij zijn de vertrekken voor de slaaven, de 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 67