doorgang lagen werkplaatsen en magazijnen, o.a. de wapen kamer. Door de Middelpoort op het achterplein gekomen, zien we aan de noordzijde daarvan voornamelijk pakhuizen. Aan dit achterplein waren oorspronkelijk de woningen ge legen der beide opperkooplieden des kasteels, van de Regerings secretaris, van het hoofd der chirurgie, tevens administrateur van de medicinale winkel, van de baas wapenkamer en waar schijnlijk wel van nog andere hoge ambtenaren. Voor wie de tropen kent, zal het duidelijk zijn, dat het daar benauwd wonen was. Sedert 1630 gaf de Waterpoort vanaf de noord zijde toegang tot het achterplein. Deze diende niet alleen voor het in- en uitbrengen van goederen, waartoe de kraan daar heen was overgebracht, die op de schilderij van Coen, anno 1627, nog bij de Landpoort stond. Ook was deze poort oor spronkelijk voor de nieuweling, die als soldaat, matroos of handwerksman voet aan wal zette, dè toegang tot het hem onbekende land. Bij aankomst en vertrek, werd deze poort tevens door hooggeplaatste personen gebruikt. Kennelijk met het oog op die representatieve functie, werd de Waterpoort in 1756 geheel verbouwd en van een volgens de tekening van Rach pompeuse Barock-omlijsting met beeldhouwwerk voorzien. Op de genoemde tekening van Rach is ook duidelijk te zien, dat de buitenmuur van het kasteel tevens de buiten muur van de aan het achterplein staande pakhuizen was. Deze buitenmuur had aan de bovenzijde direct onder het dak een smalle loopgang. Deze oplossing kwam ook op sommige pun ten der stadsmuren voor. In de keel van de Parel was de grote geldkamer der Com pagnie geborgen. In 1684 werd een stukje muur met poortje, de Vijverpoort, gebouwd, ten westen aansluitend aan de Parel, ter plaatse, waar vroeger o.a. volgens tekeningen van Heydt, een hek had gestaan. Later (1759) werd hier de zeebatterij gebouwd, de zwaarste batterij van Batavia. Tot de daar ge plaatste kanonnen behoorde ook het ijzeren camerstuk, dat later het Heilig kanon werd genoemd en dat bij de verovering in 1641 van Malaka, door de Hollanders op de Portugezen was buitgemaakt. Ten zuiden van de Vijverpoort lag de kasteelvijver met speel- 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 64