grond en verdieping een rustig rhythme vormen. Het dak heeft geen overstek, geen „uitsteker". Boven de hoofdingang een eenvoudig fronton op de daklijst en daarboven, op de nok van het dak, een koepelvormig torentje (iets dergelijks als op het dak van het raadhuis, zie vignet boven dit hoofdstuk), met windvaan, in de vorm van het schip der Compagnie. Onmiddellijk achter de deur komen we in de „gebedzaal", 15 m lang en 10 m breed. Hier hangen de in de oorlogen buit gemaakte vaandels naar onze gevoelens niet geheel in overeenstemming met het begrip „gebedzaal". Links daarvan liggen achter zes ramen drie particuliere vertrekken van de Gouverneur Generaal. Een grote, open galerij liep langs de westzijde van het gebouw en langs de achterzijde, vanwaar men uitzicht had op de binnenplaats. Deze 4,5 m brede ach tergalerij was gebouwd als een kloostergang met bogen, dra gende op pilaren van natuursteen, welke op ronde voetstuk ken rustten. Daarboven was op de verdieping een boven- galerij met houten pilaren op vierkante houten voetstukken, wat plaatsing betreft, corresponderend met de er onder staande pilaren. Deze opzet trof men ook wel bij andere Compagnie's gebouwen te Batavia aan. Later werd beneden de achtergalerij verbouwd tot kamers. De Gouverneur-Generaal Durven liet daar een betere en ruimere receptiezaal maken. Uit de achtergalerij voert ons een overdekte doorgang over de binnenplaats naar de Raadzaal. Deze werd in 1706 vergroot en hoger van verdieping gemaakt. De portretten der Gouver neurs Generaal versierden daar de wanden. Als de audiëntie goed is afgelopen, hebben we zeker nog lust het kasteel verder te bekijken. Bij de Pinangpoort, die drie verdiepingen boven de doorgang had, vinden we het centrum van de financiële administratie der Compagnie, o.a. ook het soldij-kantoor („loge") en de grote kas. Dit gebouw had twee verdiepingen. Boven logeerden de ongetrouwde pennisten. Daarnaast op de hoek (dus ook aan de noordzijde van het Paradeplein) stond een gebouw met één verdieping, bevattend de grote winkel. De Pinangpoort doorgaande, bevinden we ons in de reeds in het vorige hoofdstuk genoemde doorgang door het middenblok van het kasteel. Aan de oostzijde van die 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 63