verlengd moesten worden, in verband met de zich vormende zandbank aan de riviermond. Tot 1874 moet de gemiddelde benodigde uitzetting van deze hoofden per jaar niet minder dan 13 m geweest zijn. Ter bescherming van de riviermond werd nu in 1745 het Waterkasteel aangelegd en wel op een onderlaag van oude scheepsrompen. Erg solide schijnt deze originele fundering niet geweest te zijn, want men moest her haaldelijk reparatie's aan het Waterkasteel verrichten, wegens verzakkingen. Aan het westerstrand werd naast de rivier in 1744 de batterij het Loo aangelegd, terwijl wij nog westelijker het fortje Diere aantreffen. Ten zuiden van en tussen deze sterkten in, was de Kampong buiten den boom (Loear Batang) aangelegd. Wat de genoemde zandbank betreft vermelden wij nog, dat meermalen met moddermolens, o.a. met de molen van Mr. Jacob Vaes, getracht werd deze te verwijderen. Ook probeerde men met deze molens de grachten op diepte te houden. Alles echter tevergeefs. 2. Het Kasteel. Geven wij thans nog weer eens aandacht aan het kasteel: In het begin van de achttiende eeuw werden verschillende ge bouwen binnen het kasteel, die oorspronkelijk plat afgedekt waren, voorzien van met pannen gedekte daken. Zo kreeg het kasteelkerkje, dat wij reeds beschreven, in 1735 een spits toe lopend dak. Het is erg jammer, dat er van het kasteel zelfs geen nauwkeurige plattegrond overgeleverd is. De plattegrond, welke fig. 13 ons toont, is een vergroting van een deel van een stadskaart van omstreeks anno 1740, vóór de verhuizing van de Gouverneur Generaal en vóór het wegbreken van de cour- tine tussen de zuidelijke punten, Diamant en Robijn. In de twee eeuwen van zijn bestaan, werden allerlei verbouwingen aan het kasteel uitgevoerd. De laatste Gouverneur Generaal, die binnen deze veste woonde, was Adriaan Valckenier (1737- 1741) en de laatste, die er nog vergaderde, was Van Over- straten (1795-1801). Welke indruk de beschouwer van het kasteel kreeg in de tijd, toen het nog op zijn best was, is voor ons moeilijk aan de 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 60