tracht de verslibbing te voorkomen. De bedoeling was, door de aanleg van zo'n dam plaatselijk de stroom te versnellen en daardoor een uitschuring van de bodem te weeg te brengen. Tevens trachtte men verbetering te verkrijgen door het maken van beschoeiingen langs de grachten. In 1643 zijn enkele burg wallen van kraalsteen gemaakt en in 1746 zijn langs de grote rivier bakstenen burgwallen aangelegd. Voor meer toevloeiing van water werden openingen of dui kers onder de stadswallen gemaakt. Successievelijk werden ook bruggen gebouwd, sommige in hout, andere in steen. In 1744 werd ook de oostelijke stads-buitengracht naar zee door getrokken. Deze doortrekking werd Moeara Embrat (Heem- radenmonding) genoemd, omdat zij langs de tuin der Heem raden, beoosten het kasteel, liep. Het College van Heemraden was op 19 September 1664 ingesteld. De doortrekking der stads-buitengrachten naar zee was be doeld, om bij bandjir van de rivieren de waterafvoer te ver snellen. Uit het voorgaande zal het duidelijk wezen, dat het overstromen der vervuilde grachten bij bandjir zeer onaan gename gevolgen had. Bezien we nu de stad zelf nog eens. "We kunnen dat het beste doen aan de hand van de achter in dit boekje opgenomen kaart. Ons valt dan dadelijk op, dat aan de noordkant van het kasteel de aanslibbing aanzienlijk gevorderd is. Dit houdt waarschijnlijk verband met de rijzing van Java's noordkust. Omdat men klaarblijkelijk de ligging van een zo grote strook gronds tussen de zee en het kasteel te onveilig achtte, met het oog op mogelijke aanvallen vanuit het noorden, werd een verdedigingslinie langs de kust aangelegd met in de noord oosthoek de Sterreschans. Mede door deze verdedigingslinie beschermd, lagen ten noord-oosten van het kasteel de Hout kap en het Laboratorium van de medicinale winkel. Oostelijk daarvan, bereikbaar over een brug bij punt Saphier, lag het Buffelsveld, dat na de verheffing van Prins Willem III tot Koning van Engeland, Koningsplein genoemd werd. Letten we op de in zee uitgebouwde hoofden, dan zien we dat deze, vergeleken met ons kaartje van 1650, een belangrijk stuk 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 59