door versterkingen beveiligd. Later kwamen er hier en daar nog enkele versterkte punten bij. Reeds in 1648 werd aan de kapitein-Chinees Bingham ver gunning verleend om vanaf de Nieuwpoort recht zuidwaarts „tot bij het bosch" een „navigable" vaart te graven. Op de kaart van fig. 12 ziet men deze vaart, die in 1661, nadat de Regering haar voor 1000 realen van Bingham had overgeno men, Molenvliet werd genoemd, ten zuiden van Rijswijk uit komen in een gracht, die in 1654 oostwaarts tot in de Tjili- woeng werd gegraven. Ten zuiden van Rijswijk zijn de waterlopen op deze kaart niet aangegeven. Molenvliet werd zuidwaarts verlengd naar de rivier de Krokot. Deze verlen ging liep langs de oostzijde van de tegenwoordige Rijswijk- straat en Tanahabang en bestaat gedeeltelijk nog. De Tjiliwoeng werd even boven het fort Noordwijk afge damd en het water in de vorengenoemde, in 1654 gegraven, gracht geleid naar Molenvliet. Een sluis in deze afdamming maakte het mogelijk, dat ook nog water door de Tjiliwoeng kon blijven stromen. Men kon de waterverdeling dus regelen. Aan het noordeinde van Molenvliet werd ook een sluis met schutdeuren gebouwd en wel dicht bij het fort Batenburg. Ter plaatse van dit fort had vroeger in de zuider-voor-stad een Chinese tempel gestaan. De evengenoemde waterstaatkun dige werken waren in beginsel voornamelijk ten behoeve van het drijven van molens, kruit-, zaag- en andere molens, aan gelegd. Aan de oostzijde van de stad werd ten zuiden van en even wijdig met de reeds genoemde Antjolse vaart, de Sontarse vaart gegraven. Ook dit was een onderneming van particulieren, onder wie de Raad van Justitie Pieter Antonijsz Overtwater. De langs deze vaart aangelegde weg, werd Gelderlandse weg genoemd. Tijdens het bestuur van Gouverneur Generaal Van Imhoff, werd de Grote Slokan uit het Buitenzorgse naar de stad ge leid. Deze kwam langs Salemba lopend, oostelijk ombuigend te vloeien tot in de Sontarse vaart (zie overzichts- en ont- wikkelingsschets, fig. 2). Aan de westzijde van de stad was inmiddels door de Land- 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 57