geweest zijn. Als bergruimte zal men de medegebrachte scheepskist (waaruit zich successievelijk een kast ontwikkelde) benut hebben. Misschien werd soms wel enig ander meubilair uit Holland meegenomen. In den beginne sliep men op een matje op de grond. In boedelbeschrijvingen van omstreeks 1650 leest men „parijsse" meubelen, hetgeen een verboersing is van „Japarase". Het schijnt, dat te Japara een eigen meu belindustrie van vermoedelijk Chinese oorsprong bestaan heeft. In het voorhuis hing al spoedig een wapenrek. Toen het in de omgeving van Batavia nog zo onveilig was en ongure indivi duen nog wel eens in de veste doordrongen en de politie organisatie nog in de kinderschoenen stond, moest men zijn wapens wel bij de hand hebben. We zullen nu enige aandacht wijden aan de voornaamste openbare gebouwen. Coen was in 1620 begonnen met de stichting van een stadhuis. De bovenverdieping zou als kerk dienst doen. Op 30 Mei 1626, de gedenkdag van Batavia's stichting, werd de eerste steen voor de bouw van een nieuw stadhuis gelegd. Het verrees aan de nieuwe markt (stadhuisplein). Dit stadhuis, dat in 1627 gereed kwam en later plaats zou maken voor het gebouw, dat er thans nog staat, was een vrij ruim stenen bouwwerk met een hoge stoep. Het was gedekt door een plat dak, dat van borstweringmuurtjes voorzien was en waarop geschut kon worden opgesteld. De schepenen, Raad van Justitie, wees- meesteren, burgerlijke krijgsraad en het college van huwelijkse zaken waren er in gehuisvest. Verder bevatte het een gevan genis en had het een klok. Op het uur van poortsluiten werd die geslagen. In 1649 werd een verdieping op dit gebouw gezet. In 1665 werd het naar het westen vergroot. De eerste stadskerk heeft misschien aan de Groenegracht (ook wel Oude Kerkgracht genoemd) gestaan, doch dit blijft on zeker. Op de plattegrond van 1627 (fig. 5) is met de letter M een kerk aangeduid. Op die plaats is later, zoals op de kaart van 1650 (fig. 8) met het cijfer 5 (oostzijde) is aangegeven, het hospitaal gebouwd. Thans staat daar het hoofdkantoor van de Java'se bank. Een nieuwe stadskerk werd ten N.W. van het stadhuis gebouwd (met het cijfer 3 aangegeven op de 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 45