voorzien. Het is erg jammer, dat die rij huizen gesloopt is, toen het gehele bouwblok, gelegen tussen de Leeuwinnegracht en het plein vóór het Raadhuis omstreeks 1928 plaats moest maken voor een nieuw postkantoor van karakterloze architec tuur. Dat men heeft nagelaten deze oude huizen vóór de afbraak zorgvuldig op te meten en nauwkeurig in tekening te brengen, is een onvergeeflijk verzuim. Bestuderen we verder de gevels op afb. 3, dan valt ons op, dat de ramen „halve" kruiskozijnen hebben, d.w.z., dat de middenstijl in het boven raam niet doorloopt. In den beginne hadden de raam openingen achter de luikjès waarschijnlijk slechts houten of ijzeren, soms fraai schroefvormig gesmede, spijlen. Later maakte men ramen met kleine ruitjes. Het bovendeel van het kozijn, dat soms wel een middenstijl had, zodat het dan een volledig kruis vormde, werd ook dikwijls bezet met een roos terwerk van gevlochten rotan, kennelijk ontleend aan de Javaanse woningbouw en reeds door de Portugezen toegepast. Aan sommige kleine huizen uit die tijd treft men ook smal lere kozijnen met één raam en één luik aan. Ook komen kozijnen met twee luiken zonder bovenlichten voor. De deuren bestonden uit onder en bovendeurtjes elk met een, soms fraai omlijst, paneel. Neuten en dorpel van het deurkozijn waren van arduin, afkomstig van de kust van Cormandel, waar de Compagnie steenhouwerijen had. De vloeren bestonden uit rode estrikken of blauw arduin. Langs de voorgevel loopt over de volle breedte der huisjes een stoep, waarop dikwijls aan weerskanten een stenen bank stond. Het huisje links op onze afb. 3 vertoont een afdak boven de stoep. Dit komt bij Chinese huizen veel voor. Een andere typische groep van drie huisjes aan de westzijde van de Spinhuisgracht is te zien op afb. 4. Van het rechtse huisje is de uitsteker met mooi bewerkte consoles vergaan en vervangen door gegolfd dakijzer. Het middelste huisje heeft beneden een schuifraam, het rechtse boven een draairaam met een vast gesloten onderpaneel. Beide vormen duiden op een wat latere bouwperiode dan die, waarin de huisjes van afb. 3 zijn ontstaan. De inrichting der huizen zal in de eerste tijd wel zeer sober 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 44