diep. Naast het voorhuis ligt een zijkamer. Vermoedelijk vormden deze ruimten in oudere typen van dit soort huizen één geheel. Door glazen deuren kwam men vanuit het voorhuis of vanuit de zijkamer in de binnenkamer, welke ook wel met de wijdse naam „zaal" aangeduid werd en waarschijnlijk het vertrek was, waar het dagelijkse huiselijke leven zich af speelde. Merkwaardig is, dat de trap in de „zaal" is geplaatst en dat daarachter, vanaf het bordes in het midden van de trap bereikbaar, een opkamer boven een kelderruimte is gelegen. Een dergelijke indeling komt ook voor in huizen van later datum. De indeling van de verdieping is gelijk aan die van de begane grond. De kapruimte werd niet gebruikt en diende slechts voor warmte-isolatie. Aan de achterzijde van de bin nenplaats is het bijgebouw gelegen. De slavenvertrekken op de verdieping daarvan, waren bereikbaar langs een houten trap op de binnenplaats (in onze fig. 11 niet aangegeven). De Hol landse traditie is in de architectuur van deze huisjes onmis kenbaar. Bekijken we afb. 3 goed, dan merken we toch enige bijzonderheden op, die voor de Bataviase bouwtrant van die dagen karakteristiek zijn en die niet zonder meer van een Hollands voorbeeld werden overgenomen. De nok van het dak staat namelijk niet loodrecht op de straat, zoals bij het Hol landse huis van die dagen veelal het geval was, maar loopt evenwijdig aan de voorgevel. Daardoor had men de gelegen heid het dak een flink overstek te geven (uitsteker) en zodoende bescherming tegen zonbestraling te verkrijgen, waardoor meestal op de verdieping gelegen slaapkamers minder warm werden. De uitsteker was aan de onderzijde afgetimmerd, soms met zichtbare, geprofileerde, balkjes. De nok van het dak is aan de uiteinden afgesloten door een boven het dak uitstekende muur, afgedekt door een brede band. De beëin digingen aan onder en bovenzijde van die band lijken rudi menten van de trapgevel. De vraag rijst of deze wijze van afsluiting van het dak, welke ook later veelvuldig is toegepast en enige overeenkomst vertoont met de rijker uitgevoerde dito beëindigingen bij Chinese huizen, onder Chinese invloed is ontstaan. Bij een der huizen van een rij aan de zuidzijde der Leeuwinnegracht waren de eindgevelmuren nog van trapjes 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 43