koraalsteen, gestort tegen paalwerk, in zee uitgebouwd over een lengte van 450 vademen (van 6 Rijnlandsche voeten) en tot op een diepte van 4 voeten onder water. Vanuit de Grote Rivier zien we ten noorden van het kasteel een gracht ge graven tot aan de Waterpoort. Later zal die gracht doorge graven worden tot in de oostelijke Kasteel-gracht. Het noordelijk deel van de westelijke stad, waar de timmer werf en het tolhuis met boom reeds, zoals we eerder opgemerkt hebben, bestonden, is onregelmatiger van aanleg dan het zuidelijk gedeelte, dat in aansluiting met de eerste aanleg ten oosten van de rivier, de rechthoekige indeling vertoont. Direct ten noord-westen van de oude timmerwerf der compagnie vinden we het huis van den generalen ontvang (later genoemd „het Vierkant"), een soort fortje op het oude Paep Jan's land (fig. 10 en ook te zien op de kaartjes van 1632 en 1635). De naam „Paep Jan" is een verbastering van Pabejan, dat tolhuis betekent (beja tol). De „boom" was van ouds een boom stam, die over het water lag en kon worden opgetrokken. De westelijke buitengracht werd, naar het noorden door het aan de kust geslibde land ombuigend, oostwaarts om het „Vier kant" naar de Tjiliwoeng geleid. Daar werden de versterkte punten Zeeburg en Culemborg aangelegd. Deze punten be stonden nog toen de laatste wereldoorlog uitbrak (zie vignet boven dit hoofdstuk). Bij Culemborg kwam in de 19e eeuw de Uitkijk. Deze toren diende voor weerkundige waarnemingen en voor het melden van binnenkomende schepen. Ten zuiden van de Compagnie's timmerwerf vinden we de timmerwerf der Chinezen en ten zuiden daarvan de vismarkt. Uit de afgebeelde en besproken plattegronden hebben we de eerste aanleg der stad en haar ontwikkeling in de eerste helft der zeventiende eeuw aardig kunnen volgen. Er zijn natuur lijk meer plattegronden uit die tijd. Veel meer merkwaardigs ten aanzien van de stedebouwkundige ontwikkeling geven die ons echter niet, zoals o.a. blijkt uit een vergelijking van onze plattegrond van 1650 met een uit 1681. Op laatstgenoemde plattegrond is te zien, hoe buiten de stadswallen tuinen zijn aangelegd. Ook vindt men er duidelijk op aangegeven de bakens (een-ton op een paal), die aan de uiteinden van de 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 37