De oostelijke binnen-stadsgracht en de dwarsverbindingen daarvan met de Tijgersgraclit ontbreken echter. De zuidelijke verdedigingsgordel staat aangegeven. De oostelijke was blijk baar nog niet gereed. De penning van Specx geeft deze echter wel aan. Het Galgeveld, tussen de zuidelijke kasteelgracht en eerste dwarsgracht, met verhoogd schavot, de „wip" zijn dui delijk te zien: dit had zeker op de Portugees nogal indruk gemaakt! Ook op de penning van Specx zijn deze weinig ver heffende, maar toen ter tijd onmisbare attributen, aangeduid. Westelijk van het kasteel ontdekt de aandachtige beschouwer de lange palissadering van klapperstammen in de Kali Besar, die in 1628 door Coen tegen aanvallen uit het westen werden aangebracht. Deze komen op de Resende's plattegrond ook aan de noordkant van het kasteel in zee voor, evenals op de pen ning van Specx. Het emplacement met tolhuis, boom en scheepstimmerwerf aan de westelijke oever tegenover het kasteel, zijn op beide plattegronden aangegeven. Het is zeker de moeite waard om de tekening van het kasteel op beide plattegronden eens nauwkeurig te bekijken. Volgens de Portugese schets, is het kasteel in 1632 reeds geheel vol tooid. Zoals ook de penning van Specx aangeeft, liggen er smalle stroken gronds tussen het omgevende water en de buitenzijde der kasteelmuren, ook aan de zeezijde. Op de tekening van de Resende zijn op die stroken talrijke kanonnen in stelling te zien, ook aan de lcndkant. Van de oude sterkte van 1619 is niets meer te vinden. Op de penning van Specx zijn de muren van het kasteel gekanteeld, op de tekening van de Resende niet. Op de vrij enge en verhoogde binnenruimte van alle bastions zijn enkele woningen te zien, waarschijnlijk voor de vaste bezetting. De westelijke en oostelijke courtines bestaan volgens de tekening van de Resende alleen uit een muur zonder aarden wal met gang. In de westelijke courtine is een poortje getekend, waarboven een wachthuisje. Volgens de penning van Specx komt in de oostelijke courtine ook een wachthuisje voor. Alleen op de Portugese schets vindt men een uitkijktoren naast het bastion Parel; op de plattegrond van Specx een kleine uitkijktoren binnen Robijn, juist in het zuide lijke saillant. Daar deze ook voorkomt op de kaart van 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 33