paste. De grachten hadden stellig de technische bedoeling om de afwatering te verbeteren. Deze functie hebben zij ook inderdaad vervuld. Wij zullen later zien, waarom dit systeem op den duur faalde. De door het uitgraven der grachten ge wonnen grond, werd gebruikt om de aanliggende terreinen op te hogen. De ontwikkeling van de aanleg van Batavia is gemakkelijk te volgen aan de hand van de fig. 3 t/m 8, welke de toestand aangeven resp. in 1619, 1622, 1627, 1632, 1635 en 1650. In 1619 werd een begin gemaakt met de bouw van de stad, door langs de oostzijde (rechter oever) der Tjiliwoeng drie be staande spruitjes loodrecht op de Grote Rivier recht te graven. De eerste, ten zuiden van het kasteel, werd Mark- of Steen houwersgracht (later Amsterdamse gracht) gedoopt, de vol gende Oude Kerk- of Groenegracht en de derde Leeuwen- (gewoonlijk Leeuwinne) gracht. Aan de oostzijde vormde de Tijgersgracht (zie de toestand in 1622), loodrecht op de eerste drie gegraven, een noord-zuid lopende verbinding. Volgens fig. 5, welke de toestand in 1627 weergeeft en veel overeen komst vertoont met de kaart van Floris van Berkenroode, is de Tijgersgracht nog zuidelijker doorgetrokken en een vierde dwarsgracht gegraven, ten zuiden waarvan het hospitaal en de kerk werden gebouwd. Op de plattegrond van 1627 valt nog het volgende op: De aanleg van de stad blijkt naar het zuiden uitgebreid in de richting van de oostelijke bocht van de Tjiliwoeng. Ter bescherming van de zo snel groeiende nederzetting is een oostelijke stadsgracht, practisch noord zuid, tot aan de rivier gegraven, doch niet evenwijdig aan de Tijgersgracht. Aan het zuideinde van de oosterwal bevond zich de stadslandpoort (aangeduid met de letter T op fig. 5). Door die poort kwam men over een brug naar de Heereweg (later Jacatraweg), die verhoogd was, omdat in de regentijd de gehele omtrek onder water kon staan. Aan de westzijde (linkeroever) der Tjiliwoeng zien wij ook nederzettingen, welke echter nog niet volgens een vast plan zijn geplaatst. Tevens is reeds een begin van de later fataal wordende aanslibbing langs de kust op deze kaart van 1627 te zien. 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 27