bastions, spraken de Javanen van Kota-Inten Diamant- veste. In het midden van de zuidelijke muur (technische be naming: gordijn of courtine) bevond zich de landpoort. Later werd in het noordelijke gordijn de waterpoort gemaakt (zie plattegrond van 1635, fig. 7). Toen de omwalling van het kasteel eenmaal gereed was, verrezen daat binnen geleidelijk aan verschillende gebouwen en woningen. Kapitaal, goederen, werkplaatsen en personeel der Compagnie vonden er een veilig onderdak. Het generaalshuis bestond in eerste aanleg uit een begane grond, waarboven een verdieping. Coen heeft er zeker nog geen weelderig verblijf gehad. De pakhuizen langs de wal tussen Parel en Saphier behoren tot de oudste gebouwen van Batavia. Zij waren oorspronkelijk, naar mag worden aange nomen, plat afgedekt om tevens voor verdediging gebruikt te kunnen worden. In 1635 werd voor het goederenvervoer midden door het centrale bouwblok een doorgang gemaakt (fig. 7). Op de plattegrond van 1650 ((fig. 8) is aan de west zijde van het plein vóór het huis van de Gouverneur Generaal de plaats van de kasteelkerk aangegeven. Het was een onaan zienlijk kerkje, met muren van drie voet dik en aanvankelijk plat afgedekt: een soort redoute of donjon. Ter weerszijden van de landpoort waren wachthuizen, tevens dienst doende als soldatenkazernes, gebouwd. Vóór de landpoort werd oorspronkelijk over de gracht een houten brug gelegd, die rustte op zeven jukken, met, tussen het vierde en vijfde juk, (gerekend vanaf het kasteel) een opklapbaar dek. In 1636 werd begonnen met deze houten brug te vervangen door een van koraalsteen met 14 bogen en een houten valbrug in het midden. Ten zuiden van de gracht, waarover deze brug lag en die aan de westzijde uitmondde in de Tjiliwoeng of Kali Besar grote rivier), was reeds begonnen met de aanleg van de stad Batavia. De nieuwe stad strekte zich voorshands alleen langs de rechter (Oost) oever van de Tjiliwoeng uit. Het is begrijpelijk, dat de zo avontuurlijk in Java, dat vreemde land, doorgedrongen Nederlanders, die zich nu als stede bouwers gingen ontpoppen, de Hollandse traditie der grach- tenstad volgden, welke in deze lage kuststreek niet slecht 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 26