verbazing, de sterkte nog in onze handen. De Regent van Jacatra was inmiddels door de vorst van Bantam gevangen genomen en afgezet. De Engelsen namen de vlucht. Coen besloot nu om door te tasten: hij overwoog, dat men geen definitieve vestigingen kon baseren op contracten en af spraken met inheemse vorsten, welker bepalingen van den beginne af aan door beide partijen verschillend werden uit gelegd, zodat bij nakoming in de practijk aldra moeilijkheden rezen. En hoewel hij oorspronkelijk niet naar het uiterste middel had willen grijpen, kwam hij tot de overtuiging, dat alleen door verovering een souvereine vestiging kon worden gesticht. De Dalem van Jacatra met omgeving en de misigit (moskee) werden verbrand. Besloten werd op de plaats van het veroverde Jacatra een nieuwe stad te doen verrijzen, die Batavia werd genoemd. Reeds op 31 October 1617 hadden namelijk de Heeren Zeventien aan G.G. en Raden geschreven, dat de naam van het rendez-vous „Batavia" moest zijn, ten einde deze onderneming geheel buiten de onderlinge naijver en strijd der zeven, tot Republiek verbonden, gewesten te houden. Reeds vóór de terugkomst van Coen uit de Mo- lukken werd, toen de meest critieke tijd van de belegering achter de rug was, op 12 Maart 1619 het fort „Batavia" gedoopt. De wens van Coen, de nieuwe vestiging, welke toch feitelijk zijn stichting was, naar zijn geboorteplaats „Nieuw Hoorn" te noemen, kon hierdoor niet in vervulling gaan. Hoewel het eerste begin onzer vestiging dus meer door geluk dan door wijsheid en standvastigheid was gered, en Coen het nodig vond de bezetting van onze sterkte na zijn terugkomst uit de Molukken wegens haar lamlendige houding streng te straffen, schreef hij toch vol trots aan Heeren Bewind hebbers: „In deser vougen hebben wy die van Bantam uyt Jacatra geslagen, voet en dominie in 't landt van Java becomen. Hare boosheyt is redelijck gestraft, 't Is seecker, dat dese victorie ende het vluchten van de hoochmoedige Engelssen door gants Indien een grooten schrick maecken sal. D'eere en reputatie van de Nederlantse natie sal hierdoor seer 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 21