van deze twee concurrenten, die in de Molukken reeds wrij ving hadden (in 1605 werd door ons fort Victoria veroverd), moeilijkheden moest opleveren, welke ook niet gunstig waren voor de verhouding tot den Sultan van Bantam. We begrijpen het al, de omstandigheden ontwikkelden zich zo, dat de onzen zich genoopt voelden uit te zien naar een ander geschikt punt voor het vestigen van een „rendez-vous" of hoofdkantoor, dat bij de verdere uitbreiding van de handel en voor kolonisatie (nog niet voor landontginning) nodig werd geacht en waarvoor de Molukken te excentrisch lagen. Door Jan Huygen van Linschoten werd reeds gewezen op Soenda Kalapa. Ook werd gedacht aan Atjeh of wel Japara, Banka, het te veroveren Malaka of een eiland in straat Soenda. Merkwaardig is wel, dat de uiteindelijke keuze van de plaats voor het „rendez-vous" niet door het Opperbe stuur, dat ten deze geen vastbesloten politiek volgde, werd bepaald. Heeren Bewindhebbers gaven slechts aan gedane zaken hun goedkeuring. Jacques 1' Hermite, onze President te Bantam, begon in 1609 aandacht aan Jacatra te besteden. Heeren Bewindhebbers oordeelden het namelijk raadzaam om: „met den Coning van Jacatra in nadere communicatie te treden en van hem te begeeren een gelegene plaatse, om tot ons contentement een fort, dienende tot rendez-vous voor de gansche Indische na vigatie en voor onze schepen te bouwen". In 1610 maakte 1' Hermite een „contract" met de „Coning". De eerste Gou verneur Generaal, Pieter Both, bevestigde dat contract in 1611, waarbij, behalve het recht van vrije handel, een ter rein van 50 x 50 vadem, „of grooter, indien sulx van noode hadden" in het Chinese kwartier, aan de rechter oever van de Tjiliwoeng, werd verkregen voor 1200 realen. Op dit terrein begon de Raad van Indië Abraham Theune- mans, als Opperhoofd der factorij te Jacatra de bouw van een stenen pakhuis, „Nassau", gedoopt. Dit pakhuis, slechts 50 x 18 schreden groot, werd rechtstandig op de rivier de Tjiliwoeng geplaatst (zie ons kaartje, fig. 1). Door de moe rassige grond verzakte dit eerste resultaat van een poging der onzen om te Jacatra te bouwen. 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 16