SLOTWOORD Schrijver genoot bij eerste aankomst op Java in 1928 het voorrecht om dadelijk, nadat hij te Tandjong Priok aan wal was gestapt, een tocht door oud-Batavia te maken. Hij werd toen getroffen door het karakter van deze, in eerste aanleg, zo typisch Hollandse stad in de tropen. Zijn belangstelling werd gewekt voor haar ontwikkelingsgeschiedenis. Zes jaar later, had hij door zijn toenmalige werkkring de gelegenheid die oudste kern en de daaruit naar het zuiden ver uitgegroeide stadswijken te doorkruisen en de verscheidene stadsbeelden in zich op te nemen. Met grote dankbaarheid gedenkt schrijver, hoe ir Karsten zijn aandacht op vele be langrijke aspecten der ontwikkeling van het voormalige Batavia heeft gevestigd. Maar tevens nam zijn bezorgdheid voor het lot van wat nog uit vervlogen tijden over gebleven was toe. Hij kon toen nog niet vermoeden, dat hij er zich eens toe zou zetten, te trachten zijn indrukken van de stad, die hem zo bijzonder lief werd, te boek te stellen. Hij is wijlen het erelid van Heemschut, architect A. A. Kok, dank verschuldigd, dat deze hem daartoe aanmoedigde. Bij de opzet van dit boekje is er van uitgegaan, dat de ont wikkeling van de aanleg ener stad en van haar bebouwing, niet kan worden begrepen, zonder kennis te nemen van de aard harer bewoners en van de wijze, waarop in de stad werd ge leefd. Dit geldt in het bijzonder voor een stad in de tropen, wier bevolking anders is samengesteld en andere levensge woonten heeft, dan die ener stad hier te lande. In verband daarmede moest ook het een en ander uit de geschiedenis worden opgehaald. In het raam van dit boekje was beperking noodzakelijk. Op menig onderdeel was schrijver gaarne dieper ingegaan. Indien de lezer zich echter uit de inhoud van de voorgaande hoofd stukken een beeld heeft kunnen vormen, hoe het voormalige Batavia in de verschillende phasen zijner ontwikkeling is ge weest en welke betekenis het heeft gehad, dan zal het doel van dit boekje bereikt zijn. 157

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 160