de overwintering op Nova Zembla als onvergetelijk in onze Vaderlandse geschiedenis te boek staat, wonnen de voorstan ders van eerstgenoemde richting het pleit. Begrijpt men thans wel goed, hoe anders onze landgenoten van toen voelden en dachten, dan wij nu? En dat hun daden in de sfeer van hun tijd moeten worden gezien? Was het alleen maar de jacht naar materieel gewin of was daar ook de drang de vleugels uit te slaan, die zoveel gevaren en ont beringen deed trotseren? De Portugezen waren echter al een eeuw eerder in Indië gekomen. Verschillende Nederlanders, onder wie de bekende Jan Huygen van Linschoten, hadden reeds in Portugese dienst met de weg naar en de handel op Indië en Oost-Azië kennis gemaakt. Het wereldberoemde boek: „Itenerario. Voyage ofte schipvaert van Jan Huygen van Linschoten naer Oost ofte Portugaels Indiën" had veel bijgedragen om de Nederlanders de ogen te openen voor de grote mogelijk heden, welke in die verre landen lagen. Tengevolge van het Portugese tolsysteem in Malaka, zocht de handel uit het westen meer en meer zijn weg door straat Soenda. Waarschijnlijk in verband daarmede werd in 1522 Enrique Leme van Malaka naar de „haven van Sunda" ge zonden. Hij schijnt met de vorst aldaar een soort contract te hebben gesloten en plaatste een gedenksteen (padrao), welke thans in het museum te Djakarta te vinden is. De Portugezen wilden blijkbaar ook deel hebben aan de op komst van Bantam en van Soenda Kalapa, de haven van het rijk van Pakoewan Padjadjaran. Soenda Kalapa werd vijf jaar na de zending van Enrique Leme door de Bantamse Mohamedanen veroverd. Voortaan heette deze plaats, die zeer gunstig voor de handel was gelegen, Djajakarta of Soe- rakerta, of wel korter: Jacatra. De naam betekent: geluk aanbrengen (Djaja geluk; krêta maken). Reeds de tweede vloot van de inmiddels opgerichte Verenig de Oost Indische Compagnie (V.O.C.) kreeg in 1603 recht een stenen huis te Bantam te bouwen. Omstreeks dezelfde tijd verkregen ook de Engelsen vaste voet te Bantam. Men zal kunnen begrijpen, dat de aanwezigheid op dezelfde plaats 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 15