gemetseld van licht zalmkleurige handvorm IJsselsteen in Vlaams verband, rustend op een fors basement van Cheribon trachiet, prachtig geschakeerd van kleur. Op zeer decoratieve wijze waren met uit roestvrij staal gegoten letters uitvoerige opschriften, niet alleen ter aanduiding van het graf van J. P. Coen, maar ook ter nagedachtenis der 18 Gouverneurs-Gene raal, die eveneens hun rustplaats vonden in de eerder vermelde kerken en op het daarom heen gelegen kerkhof, tegen het ge lede basement van trachiet aangebracht. De grafstenen van enige andere vooraanstaande personen, die in de 17de en 18de eeuw te Batavia gestorven zijn, werden van de begraafplaats Tanah-Abang, waarheen ze vroeger vanuit de oude stad waren verplaatst, naar het museum over gebracht en tegen de wand in de galerij langs de erehof inge metseld. De blik vanuit deze in gedempt licht gehulde galerij in de helverlichte erehof was zeer verrassend. Door deze erehof was het langgerekte pand op gelukkige wijze in twee parten verdeeld, welke als museum ingericht werden. Daarbij werd gebruik gemaakt van oude fragmenten, voor namelijk bovenlicht-vullingen en enkele deurpanelen. Alle kozijnen en lijstwerken in de ruimten op de begane grond zijn echter nieuw, waarbij de profileringen zijn gebaseerd op die, welke in het einde van de 17de eeuw toegepast werden. Even als in het Landsarchief werden ze in donkerrode kleur geverfd en met goud afgezet. In harmonie daarmede waren de vloeren van rode bakken. De op oud-Batavia betrekking hebbende waardevolle prenten-collectie van Jhr. mr. Feith, die deze welwillend in bruikleen aan het museum had afgestaan, was op royale wijze op de verdieping opgesteld. Gedurende de bezetting van Java hebben de Japanners ge zorgd, dat dit Stedelijk museum in tact bleef. Tijdens de ver warring na de Japanse capitulatie, is het echter helaas geplunderd en is de kostbare collectie van Jhr. Feith, waar onder verscheidene unica, door moedwillige vernietiging geheel te loor gegaan. Een onherstelbaar verlies. Na deze laatste verschrikkelijke oorlog en zijn nasleep, moeten wij ons opnieuw met grote bezorgdheid afvragen: Wat zal er van Oud-Batavia worden? 156

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 159