Een treffend voorbeeld van het laatste toont ons afb. 4 van drie huisjes aan de gedempte Spinhuisgracht, die reeds in 1929 in een ellendige toestand verkeerden: Het meest rechtse had (vermoedelijk omstreeks 1920) op een foto in het platenalbum van het gedenkboek „Oud-Batavia", bewerkt door Dr. de Haan nog het oorspronkelijke dakoverstek. Op onze afb. 4 is dit reeds geheel verdwenen en vervangen door het af schuwelijke gegalvaniseerde dakijzer, dat tot in het diepst van het binnenland van Indonesië doordrong. De houten beschieting van de uitsteker van het middelste huis ontbreekt: het gaat dezelfde weg op als die van het rechtse huis. De ingeslagen ruitjes bieden gelegenheid tot in en uitvliegen van vleermuizen en vogels. Deze huisjes dienen blijkbaar tot guano-kwekerij. Het vinden van een passende bestemming is een eerste voor waarde voor het behoud van een cultuur-monument. Zij, die met restauratie's en met Heemschut-werk te maken hebben, weten hoe moeilijk in Nederland al de vervulling van die voorwaarde is. In Hoofdstuk IV heeft men kunnen lezen, hoe de Compagnie's huizen in Oud-Batavia voor bewoning in discrediet kwamen. Teneinde nog iets te redden zal men dus zijn toevlucht tot andere bestemmingen moeten nemen. Dit behoeft geen bezwaar te zijn, mits de aanpassing aan de nieuwe bestemming op kunstzinnige en deskundige wijze geschiedt. Dit was echter lang niet altijd het geval: vele oude Compagnie's huizen wer den van binnen volkomen uitgebroken, om te dienen als werk plaatsen of pakhuizen. Ook werden zij inwendig door verbouwing tot kantoren onherstelbaar verminkt. Daarmede was dan ook hun lot bezegeld. Een goed voorbeeld werd ge geven door de Borneo Compagnie, toen die Firma de zogenaamde Toko Merah aan de Kali-besar west (op onze fig. 14 de huizen B en C) restaureerde, om deze tot haar kan toren in te richten. De vraag rijst echter of het toen wel juist was de gevels als schoon metselwerk te behandelen (zie afb. 9), hoewel de natuurlijke kleur van de baksteen het mooi doet. Er dient nog op gewezen te worden, hoe door onoordeelkun dige bepalingen de functie in het stadsbeeld der nog aan Kali- besar behouden gebleven voorname Compagnie's huizen sterk 151

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 154