gerekend op algehele verhoging van de spoorbaan inclusief station en emplacement. Alle passages b. niveau, welke bij het toenemend verkeer zeer hinderlijk zijn, zouden dan door onderdoorgangen vervangen kunnen worden. Om redenen van practische uitvoerbaarheid kan echter voorlopig slechts ge rekend worden op verhoging van het noordelijk deel van de spoorbaan. Ter verkrijging van een zo goed mogelijke aansluiting van de onder de spoorweg door te voeren hoofdweg langs Konings plein-Noord, werd bij de ingang van de Willemslaan een driehoekig pleintje ontworpen, waardoor een betere situatie voor het verkeer en een betere omgeving voor het reeds ge noemde kantoorgebouw van de B.P.M. werd beoogd. Er is geen plaats in het plan voor de renbaan der B.B.W.S., die te veel ruimte in beslag zou nemen voor het zeldzame ge bruik, dat er van gemaakt wordt. Bij de gedachte meer inten sieve en sociale bestemming bij vroeger vergeleken van het Koningsplein, past deze renbaan voor bij uitstek luxesport niet meer in dit centrum. De renbaan behoort meer in de pheriferie, b.v. in het zuiden van de stad thuis. In het plan 1937 is zeer veel aandacht aan de beplanting be steed. Gebouwen en beplanting zijn als een schoon samen hangend geheel ontworpen. Vrije ruimten van goede verhou dingen in verzorgde omlijsting zijn voor verschillende doeleinden open gelaten. Van verschillende zijden zal men verrassende doorkijken vinden. Door publicatie van gemeentewege kwam het plan 1937 in het middelpunt der publieke belangstelling te staan. Naast voor standers waren er ook tegenstanders. Ook werden er enige tegenvoorstellen gedaan, die echter alle duidelijk van mindere kwaliteit waren. Het was dan ook verheugend, dat het plan 1937, een zo typisch Indonesische en tegelijk moderne con ceptie, op 28 Mei 1938 door de Gemeenteraad van Batavia werd aangenomen. Er werd echter één restrictie gemaakt: de plaats van het raadhuis, welke men te geïsoleerd vond, werd gereserveerd voor een gebouw voor algemene culturele doel einden. Later werd het Wilhelminapark voor een nieuw te bouwen raadhuis aanbevolen. io« 147

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 150