alleen de vestiging van een handelskantoor, maar ook van een volksplanting op het oog had, niet gemakkelijker. Coen heeft zich dan ook dikwijls bij zijn superieuren, de Heeren Zeventien, beklaagd over het slechte allooi van zijn kolonis tenvolk en het gebrek aan eerzame Hollandse vrouwen. Bitter is zijn klacht over gebrek aan steun van dit hoge col lege, dit gezelschap van geslepen, nuchtere kooplieden, dat in het grootste oorlogsgevaar Coen op zijn modderige plek daarginds zonder voldoende volk en uitrusting liet zitten: „lek sweer U by den Allerhoochsten, dat de generale Com pagnie geen vyanden heeft die haer meer hinder ende schade doen, dan d'onwetentheyt ende onbedachtsaemheyt (hout het my ten besten), die onder U.E. regneert en de verstandige overstempt". Wat ging er nu vooraf aan de stichting van Batavia? De Hollanders die als zeevaarders en kooplieden reeds ervaring hadden verworven op hun handelstochten in de Middel landse zee, naar Rusland, de Westkust van Afrika en de Kaap Verdische eilanden en vooral ook naar Amerika, kwa men voor het eerst in de baai van Banten op 23 Juni 1596 en op de rede van Soenda-Kalapa op 13 November van dat zelfde jaar. Van deze expeditie, die was uitgerust door de te Amsterdam opgerichte „Compagnie van verre" en onder zeer slechte leiding stond, is niet veel goeds te vertellen. Gehard in de langdurige strijd om de vrijheid, waarin de Hollanders sedert 1568 verwikkeld waren, zagen zij tegen geen avonturen op. Vooral na 1580, toen Spanje Portugal veroverde, waardoor aan de geprivilegeerde positie van de Nederlandse kooplieden aldaar een einde kwam, begonnen de Nederlanders zelf hun weg naar Indië te zoeken. De fantasie en durf der, het Spaanse juk ontvluchte, Vlaamse Calvinis tische kooplieden, gepaard aan de kalme doortastendheid der Noordelijke Nederlanders, die gewend waren met zo groot mogelijke kennis van zaken hun ondernemingen zorgvuldig voor te bereiden, waren voor dit doel de passende eigen schappen. Bekend is het verschil van mening over de naar Indië te kiezen weg: om de Kaap of om de Noord. Na de vele mislukte pogingen in laatst genoemde richting, waarbij 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 14