ware geen geforceerde verandering te brengen. Wel zal het plein beter met de hoofdverkeerswegen verbonden moeten worden. In 1937 werd door ir Thomas Karsten, als adviseur, in samen werking met de Dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting der Gemeente Batavia een bestemmingsplan voor het Koningsplein opgesteld. Aan dit plan waren er reeds twee voorafgegaan. Raadplegen we thans de fig. 28 van het plan 1937 en daarbij de verklaring der letters en cijfers, die op de tekening zijn aangegeven, dan zien we, dat de plaats van het Raadhuis is gedacht aan de verlengde Museumlaan, in de as van de Se- cretarieweg, welke voortgezet is gedacht als een met grote, monumentale bomen te beplanten oprijlaan naar het Raadhuis. Het denkbeeld om de Museumlaan te verbreden en een be langrijke aansluiting te geven op de nieuw ontworpen indeling van het plein, was ontstaan uit de overweging, dat het, in verband met de sedert 1918 sterk toegenomen ontwikkeling der stad in westelijke richting (land Petodjo), van groot be lang te achten was het uitgebreide westelijk stadsgedeelte een duidelijke verbinding met het centrum van Groot-Batavia te geven. Wat betreft de hoofdtoegang tot het Raadhuis vanuit het noorden, is het van belang de aandacht te vestigen op het volgende: Er van uitgaande dat het telefoonkantoor sedert de royale uitbreiding na 1918, niet meer weggedacht kan worden, is op verdere uitbreiding daarvan tot een rechthoekig gebou wencomplex gerekend en als pendant een dergelijke gebouwen- groep voor openbaar doel aan de oostzijde van de entree van de hoofdweg naar het raadhuis ontworpen. Direct ten zuiden van deze gebouwengroepen is een oost-west lopende dwars- laan ontworpen. Overigens is het noordelijk deel van het Koningsplein open gehouden, de paleistuin is gehandhaafd en aan de oostzijde is langs de ontworpen oprijlaan naar het raadhuis een sportterrein gedacht. Aan de zuidzijde van het raadhuis is een langs de randen met grote bomen (waringins) beplant gedachte open ruimte, aloon- aloon, groot circa 500 x 500 m., ontwo-pen. Deze afmeting 10 145

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 148