toestand van die tijd niet kon worden aangegeven, kan aan de hand van die figuur de hierboven gegeven beschrijving daarvan wel gevolgd worden. De lezer zal er uit kunnen be grijpen, dat de bestaande toestand van het Koningsplein, dat door zijn centrale ligging in Groot-Batavia opvalt, doch nog geen typisch stedelijk centrum vormt, reeds lang niet bevre digde. Er gingen stemmen op, het plein geheel van bebouwing te ontdoen en weer tot een open veld te maken. Ook werd er eens een park in romantische kronkelwegen-stijl op gepro jecteerd. Als open ruimte van zeer grote afmetingen was het misschien passend, toen dit gedeelte van Weltevreden nog een zeer extensief bebouwde tuinstad was. De sedert dien steeds voortschrijdende verdichting van de omringende bebouwing, welke een uitvloeisel is van de zich ontwikkelende urbani satie, maakt dit centraal gelegen veld echter naar verhouding te groot. Het behoeft een planmatige aanleg, waardoor het op verantwoorde wijze zal kunnen voldoen aan de stedelijke eisen, welke, zoals we gezien hebben, in de loop der jaren zonder bewuste, bekwame stedebouwkundige leiding een be treurenswaardige toestand hebben veroorzaakt. Toch hoede men zich de herinnering aan de vroegere bestemming van centrale, deftige woonbuurt rondom een groot open veld, geheel te vergeten. Ook thans nog zal zoveel mogelijk open heid hier op zijn plaats zijn. Alleen reeds ter functionering als stadslong en als ruimte ten behoeve van sport en ontspan ning is dit nodig. Door de stichting van openbare gebouwen van grote betekenis op gunstig gekozen plaatsen, zal de voor naamheid van vroeger hernieuwd kunnen werden. Dit in het hart van Groot-Batavia gelegen plein, ware te maken tot een centrum, waar veelsoortige, mits belangrijke behoeften van de gehele bevolking in al haar lagen representatief bevredigd zullen kunnen worden. Dat ware te doen op werkelijk mo dern-Indonesische wijze, zonder echter waardevolle traditie te niet te doen en tegelijk vol mogelijkheden en beloften voor de toekomst. In het vorige hoofdstuk hebben we reeds opgemerkt, hoe het Koningsplein, hoewel centraal gesitueerd, naast de hoofdver keerswegen is gelegen (zie vignet boven dit hoofdstuk). Hierin 144

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 147