in onderhoud, pasten niet meer bij de voortschrijdende stads ontwikkeling. Verschillende werden verbouwd tot, andere vervangen door kantoor- of bedrijfsgebouwen. Enige gouver nementskantoren vestigden zich aan Koningsplein-Noord. Ongeveer in het midden, van Koningsplein-West staat het reeds genoemde Museum van het Bataviaasch Genootschap, dat een interessante collectie Indonesische Kunst, Compagnies meubelen, munten enz. bevat. Ten zuiden daaraan grenzend werd in 1928 een nieuw gebouw voor de Rechts Hogeschool gesticht. De situering daarvan is uit stedebouwkundig oog punt karakterloos. Ten noorden van het museum werden een niet onverdienstelijk kantoor van de stoomvaartmaatschappijen Nederland en Rotterdamse Lloyd gebouwd, alsmede een gebouw voor de Radio-omroep van door architect Blankenberg goed verzorgde architectuur. Aan Koningsplein-Zuid werden oude huizen in gebruik ge nomen, resp. als ambtswoning voor de Gouverneur van West- Java en Raadhuis der Gemeente Batavia. Tevens vond een architectonisch goed verzorgde ambtswoning voor de Presi dent van de Javase bank hier een plaats. In 1937 werd aan het westelijk einde van Koningsplein-Zuid een nieuw protsig gebouw voor de Koloniale Petroleum Verkoop Maatschappij op weinig gelukkige wijze gesitueerd. Aan Koningsplein-Oost, waar op de zuidelijke hoek van de Hertogsweg de ronde Willemskerk met nobele Paladiaanse zuilen blank tussen fraai geboomte zich verheft (zie hoofdstuk IV), vindt men iets noordelijker het omstreeks 1916 gebouwde kantoor der Koninklijke Paketvaart Maatschappij, dat een romantisch decoratieve bouwtrant vertoont. Ten noorden daarvan werd omstreeks 1938 op de hoek van de Willemslaan een nieuw kantoorgebouw voor de Bataafse Petroleum Maat schappij gesticht. Met zijn smalle gevel aan de Willemslaan, betrekkelijk grote hoogte en toren op de hoek van die laan, maakt het geen voorname indruk. De situatie bij dit gebouw kan gelukkig verbeterd worden, zoals zal blijken bij de be spreking van het Koningspleinplan 1937. Hoewel op de tekening van dit plan (fig. 28) de bestaande 143

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 146