het voormalige paleis van Daendels, later Departementsge bouw aan het Waterlooplein. Dit grote, in Empirestijl opge trokken gebouw, heeft ook in architectonisch opzicht wel kwaliteiten. Dit geldt ook voor de schouwburg. Het paleis aan het Koningsplein, dat reeds een vrij dor kolo niaal klassicisme ademt, heeft stedebouwkundig geen ge slaagde ligging (zie hoofdstuk VI). Een droge, verstard klassi- cistische, stijl vertonen het gebouw van het Hooggerechtshof aan het Waterlooplein, het Museum van het Bataviaasch Ge nootschap aan het Koningsplein, dat stedebouwkundig voor een dergelijk belangrijk gebouw te willekeurig ligt (zie hoofd stuk VI) en het gebouw van de Raad van Justitie, dat aan het Stadhuisplein wel goed gesitueerd is. Noch wat plaatsing, noch wat uiterlijk aanzien betreft, is men in het algemeen gelukkig geweest met de grote gebouwen, welke in verband met de in het vorige hoofdstuk geschetste ontwikkeling van het maatschappelijk leven, in de oude stad Batavia werden opgericht en het stadsbeeld aldaar totaal ver anderden. Het daar nieuw geschapen stationsplein, waaraan ook enige bankgebouwen liggen, lijkt, naar aesthetische maat staf, nog het meest aanvaardbaar (afb. 24). In Weltevreden zijn de nieuwere grote gebouwen al evenmin gunstig geplaatst. Architectonisch hebben slechts enkele enige betekenis. Het beeld der winkelbebouwing aan Noordwijk en Rijswijk maakt ook een weinig evenwichtige indruk. Maar ook hier dient te gelden, wat ten aanzien van de stads ontwikkeling in de eerste paragraaf van dit hoofdstuk is ge schreven: wij mogen niet te hard oordelen. De ontwikkeling is zó snel gegaan, dat het niet te verwonderen is, dat een vorm geving op cultureel peil van betekenis nog niet algemeen kon gevonden worden. Het voormalige Batavia biedt echter voor de toekomst nog grote stedebouwkundige en architectonische mogelijkheden, zoals ook uit het volgende hoofdstuk zal kunnen blijken. 138

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 141