galerij gelegen, kamers (fig 25 en 26). Met het oog op be scherming tegen de invallende hete zonnestralen, is dit een onpractische oplossing. Men zag zich dan ook genoodzaakt zonneschermen (kree's) tussen de statige zuilen der voorgalerij op te hangen. Later ziet men ook tegen deze zuilen luifels van gegolfd dakijzer, gesteund door mager krullende ijzeren con soles aangebracht, welke de aesthetische bedoeling der Em pire gevel-ordonnantie hinderlijk verstoren. Gewezen moge worden op de in de negentiende eeuw vaak toegepaste afsluiting van het erf door muren met poorten (zie fig. 25), een oosterse gewoonte, welke vooral veel door Arabieren en Chinezen te Batavia voor hun woningbouw werd toegepast. Het is typisch, dat het Empire een koloniale stijl in het leven heeft geroepen, welke gedurende de negentiende eeuw stand hield en in het einde van die eeuw met late romantische in vloeden in verval kwam. In het begin van de twintigste eeuw zien we dan bij toepassing van technische verbeteringen t.a.v. de inrichting der woning, vooral op sanitair gebied, de Euro pese invloed toenemen. Zoals reeds werd opgemerkt, speelden daarbij maatschappelijke veranderingen tevens een grote rol. De stijlvernieuwing in Nederland deed zich ook gelden, maar bracht eerst omstreeks de twintiger jaren enige aesthetische verbetering. De geschiedenis van de Batavia'se woningbouw (vergelijk ook de verschillende figuren en afbeeldingen) biedt een boeiend beeld, dat stellig een nader deskundig onderzoek waard is. We willen dit hoofdstuk besluiten met een enkel woord te wijden aan de karakteristiek der openbare gebouwen te Ba tavia. We hebben reeds gezien, dat de Protestants-Christelijke kerken wel een eigen karakter hadden. De overige openbare gebouwen waren in de Compagnie's tijd nog niet van een zó danige omvang en betekenis, dat ze zich tot een belangrijke architectonische conceptie ontwikkelden. Hunne architectuur sluit zich nauw bij die van de woningbouw aan. Zoals reeds werd vermeld, had het voornaamste openbare gebouw in de veste, het stadhuis, een in stedebouwkundig op zicht zeer verzorgde plaatsing. Een waardige ligging heeft ook 137

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 140