is hiervan een voornaam voorbeeld. Het landhuis Weltevreden had het moet erkend worden door de reeds beschreven barocke schijnverdieping en topgevels, iets parvenueachtigs, dat ook aan sommige andere landhuizen niet vreemd schijnt geweest te zijn. Vertoonden de Nederlandse buitenverblijven min of meer een verburgelijking der elegante Franse stijlen, de navolging in de omgeving van Batavia was soms nog meer een vergroving daarvan. Met de achteruitgang van het ambachts kwartier, nam deze decadentie toe. In de plattegrond van het hoofdgebouw mag, naar schrijver meent, Indonesische maar vooral Javaanse invloed her kend worden. Vooral de grote middenruimte in de huizen zonder verdieping, schijnt daarop te wijzen (fig. 25). De toe passing van afzonderlijke daken voor onderdelen van één gebouw, met daartussen gelegen zakgoten, doet eveneens aan Javaanse invloed denken. Hier en daar (o.a aan het Water kasteel en de sociëteit „de Harmonie" afb. 26) werd de uit Frankrijk afkomstige gebroken dakvorm, met stijl onderschild en flauwer hellend boven-schild, de z.g. Mansard-kap, toe gepast. Deze dakvorm, welke was voortgekomen uit de be hoefte aan vertrekken in de kap, was in Indië, waar de kap- ruimte, in verband met de hitte van het tropische klimaat, slechts voor isolatie kan dienst doen, een onlogisch, vreemd element. Ook wederkerig heeft de door Hollanders meegebrachte bouw wijze in Indië invloed gehad, o.a. op de Chinese stedelijke woningbouw. Een ander typisch voorbeeld van deze invloed, is de Moskee der Balische Kampong Angkee, aan de zuidzijde van de Bacherachtsgracht, welke gebouwd werd in 1761. De hoofddeur en de raamopeningen van deze kleine moskee zijn typisch Hollands, terwijl de hoofdopzet Mohammedaans is (afb. 29 en 30). De tegen het einde van de achttiende eeuw en in het begin van de negentiende eeuw veldwinnende Empire-stijl, betekent weer een versterking van de Europese invloed. Het bescher mende doorschietende dak boven de voorgalerij, wordt ver vangen door de rijzige kolommen, welke een plafond-construc tie draagt, op dezelfde hoogte als die der, achter de voor- 136

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 139