bonden kunnen worden. De hoofdverbinding met het zuider stadsdeel, zal langs Koningsplein-west geleid kunnen worden. Enige percelen werden ten behoeve van de daarvoor nodige doorbraak, direct ten zuiden van het plein, reeds vóór de laatste oorlog door de gemeente Batavia aangekocht. Ten noorden van het Koningsplein belemmert een bankgebouw aan Noordwijk het maken van een verbinding in de as van Gang Secretarie in noordelijke richting. Enigszins naar het oosten verschoven, is die verbinding, zoals blijkt uit het kaartje van het hoofdwegenstelsel (Vignet boven Hoofdstuk VI), langs Gang Patjenogan, gelegen midden tussen Molen vliet en Goenoengsarie, wel mogelijk en belangrijk, want daar ontwikkelt zich een buurt voor minder bedeelde bevolkings groepen en enige bedrijven. Het is merkwaardig, hoe de gaten in het stedelijke verband tussen het oude Batavia en Weltevreden zich successievelijk gingen opvullen (zie fig. 2). Ook ontstonden nieuwe wijken aan de westzijde (land Petodjo) en aan de oostzijde (Kema- joran). De situering van het moderne vliegveld zal aan die zijde zeker de uitbreiding stimuleren. Iets ten zuiden van Kemajoran werden vóór de laatste oorlog reeds door de N.V. Volkshuisvesting (een N.V., opgericht door het Gouvernement en de Gemeente) behoorlijke volkswoningen gebouwd. Hier raken we een teer punt in de stedebouw. Zoals in het vorige hoofdstuk reeds werd aangestipt, grepen sedert het einde van de vorige eeuw belangrijke economische en maatschappelijke veranderingen plaats. Deze brachten o.a. met zich mede, dat op nog beschikbare, willekeurig gelegen, terreinen in en aan de randen van de stad, Kampongs ontstonden. Daar vestigde zich van het land gekomen volk, dat werk in de stad kwam zoeken, maar waarvoor het stadsleven vreemd was. De ge volgen, welke dit verschijnsel voor de stadsontwikkeling met zich bracht, moesten de zo nodige overheidszorg en leiding voorshands missen. Men zag zich dan ook later genoodzaakt tot kampongverbetering over te gaan. Zulks betekende, dat Zie het „Eerste verslag van de Kampongverbeteringscommissie" landsdrukkerij 1939, Batavia. 131

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 134