leiding geven, zoals het oudste gedeelte van Amsterdam. Die stad behoort, in tegenstelling tot Batavia, niet tot de gestichte steden, maar is geboren uit een z.g. „rivier- of dijk"-dorp. De schamele vissersbuurt, waaruit Amsterdam voortgekomen is, ontstond niet in de nabijheid van een kasteel. Batavia daaren tegen werd aangelegd, nadat eerst de sterkte aan zee was op gericht, welke in beginsel niet ten doel had het beschermen of bedwingen der stad, maar het beveiligen van personeel, kapi taal, goederen en werkplaatsen der Compagnie tegen een in heemse vijand. Is „kasteel" niet een eigenaardige benaming voor een sterkte van een handelsonderneming? Denken we bij die betiteling niet eerder aan de burcht van een landheer of van een adel lijke figuur? In zijn brief van 5 Augustus 1619, waarin Coen een schetskaartje aan Heeren Bewindhebbers zond, spreekt hij van ,,'t fort". Later wordt de sterkte steeds ,,'t Casteel Bata via" genoemd. In hoeverre de als wiskundige en vestingbouwer bekende Simon Stevin (1548-1620), die leermeester en raadgever van Prins Maurits was, te maken heeft gehad met het ontwerp voor deze sterkte, is thans niet meer met zekerheid na te gaan. In elk geval vertoont de plattegrond van het kasteel van Ba tavia veel overeenkomst met het carré van Gulik. Het ont werp van de citadel van Gulik, welke in 1551 gereed was, werd waarschijnlijk geadviseerd door de bekende Italiaanse bouwmeester Alessandro Pasqualini, die ook betrokken was bij de aanleg der vestingwerken van Middelburg (waarvoor hij een patroon vervaardigde) en bij de vestingwerken van Am sterdam. Het werk van Pasqualini is zeker niet zonder invloed geweest op dat van Simon Stevin. Het door de Compagnie aan de Tafelbaai gestichte fort, dat op 15 Mei 1652 volgens last van Bewindhebbers, die ook het plan hadden voorgeschreven, „De Goede Hope" gedoopt werd en door de voortvarendheid van Van Riebeeck in 1653 tot Zie hierover: J. Van Leur-De Loos: Het ontwerp van het kasteel Batavia. Tijdschrift v. Ind. Taal-, Land- en Volkenkunde Deel LXXXIII Jaargang 1948 Afl. 2-3. 125

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 128