kamers, soms met zijgalerij, en een achtergalerij. Eigen, be knopte bijgebouwen waren er aan toegevoegd. In het begin van de twintigste eeuw werden ook weer verdiepinghuizen gebouwd. Door de economische toestanden wordt in de twin tigste eeuw de behoefte aan kleine huizen groter en worden de erven door de hoge grondprijzen kleiner. Men ziet opnieuw dikwijls huizen met gesloten voorgalerijen bouwen. Ook wor den vaak huizen twee aan twee gekoppeld, vooral de kleinere. Na ons bezoek aan de hierboven beschreven huizen langs Molenvliet-west, wenden we ons thans oostwaarts. Omstreeks 1825 werden ten noorden van Noordwijk, ten oosten van Molenvliet en ten zuiden van Sawah Besar wegen aangelegd, op een terrein van het oude landgoed Berendrecht, vroeger eigendom van Cornelis Berendrecht, schoonzoon van G.G. Zwaardecroon. De Berendrechtslaan werd naar hem genoemd. Meer oostelijk kwam ten noorden van de Postweg, in het ver lengde van het Waterlooplein-oost, Pasar Baroe tot ontwikke ling, wat een bekende Chinese winkelbuurt werd. Al deze wegen werden niet volgens een vast plan organisch aangelegd. Begeven we ons verder naar het noorden, dan vinden we, ongeveer halverwege tussen Sawah Besar en de oude stad een west-oost lopende weg, welke in 1685 reeds onder de naam „Nieuwe weg" bestond en pas omstreeks 1800 Prinsenlaan genoemd werd. We bezoeken nu nog even de oude stad. Van de vroegere glorie was daar in de eerste helft der negentiende eeuw reeds niet veel meer over. De laatste resten van het kasteel waren in 1835 opgeruimd. Het Waterkasteel werd in 1870 afge broken. De oorspronkelijke stadspoort met verdieping (zie afb. 7), die op het plein ten zuiden van het kasteel stond, op de scheiding tussen het kasteelgebied en dat van de stad, is vervangen door een in klassieke koloniale bouwstijl opge trokken poort met lelijke vazen er boven op en niet minder lelijke beelden, links en rechts van de doorgang, tussen Dorische zuilen. Wanneer deze poort is opgetrokken, weet men niet. Op verzoek van de Oudheidkundige Dienst werd in 1936 het „heilige" kanon bij deze poort op een beton blok met twee neuten geplaatst. 118

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 121