zijn niet alleen interessant uit historischmaar ook uit cultureel oogpunt. Al was dan ook het eerste doel dezer vesti gingen de handelhet kon niet anders of de Hollanders hebben daarmede tevens wat zij aan cultuur te bieden hadden, uitge dragen. Wat zij gezaaid hebben, is tot groei en bloei gekomen. Later zijn nieuwe loten op de stam geënt door anderen. Dit boekje is gewijd aan een van de belangrijkste Hollandse stede-stichtingen overzee, aan Batavia, dat thans, onder de oorspronkelijke naam Djakarta, de hoofdstad is van de Repu- blik lndonesia. Het verleden kan niet worden uitgewist! Waarom zou men dat ook wensen Mag men niet met dank baarheid gedenken een begin, dat schone mogelijkheden voor de toekomst heeft geschapen Vergeten wij niet, dat zij, die na ons komen, over wat wij nalaten zullen oordelen. Laten wij dan ook onbeïnvloed en mild zijn in ons oordeel over wat ons is overgeleverd door hen, die vóór ons gingen, en vooral aandacht hebben voor wat daarvan goed en schoon is, en daaruit lering trekken. Wij zullen dan óók inzien van hoe groot belang het is, om te trachten er toe bij te dragen, dat de monumenten van historische en culturele betekenis, welke thans nog van het voormalige Batavia over zijn, in stand ge houden worden. Ongetwijfeld is de strekking van dit boekje in de geest van hen, aan wie het is opgedragen: de laatste Burgemeester van Batavia vóór de oorlog, Ir E. A. Voorneman c.i., die met inzet van zijn gehele persoon zijn zware en verantwoordelijke be stuurstaak met grote plichtsbetrachting, doorzicht en sociaal gevoel heeft vervuld; Ir Thomas Kar sten b.i., architect en stedebouwkundigedie met zijn grote kennis van land en volk, zijn grote kunde, smaak en ervaring op architectonisch en stedebouwkundig gebied, zijn helder inzicht en gevoel voor de sociale zijde der vraagstukken, als adviseur aan de stedebouw kundige ontwikkeling van het nieuwere Batavia zo belangrijk heeft bijgedragen; beide mannen bezield met een grote liefde voor Batavia. Dat deze opdracht voor schrijver ook een zeer persoonlijke kant heeft, hoeft geen geheim te blijven: hun voorbeeld en vriendschap zijn voor hem onvergetelijk. 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 11