Uil Llli S S5 -tO/Kb hrrrtTTTTTTrr na n DDDann Tyyerec Fig. 24 Huis No. V op kaartje fig. 18 Eveneens in het begin van de negentiende eeuw werd het huis no: VI, oorspronkelijk behorende aan Dekker, later ingericht voor de Landraad, gebouwd (zie fig. 25). Merkwaardig is, dat de voorgalerij met muren is afgesloten, waarin zich openingen bevinden, die er uitzien alsof de oorspronkelijke ramen en deuren er uit genomen zouden zijn. Op dezelfde figuur is het huis no: VII afgebeeld, dat meer in de breedte gebouwd is. Oorspronkelijke dateert dit huis waar schijnlijk van omstreeks 1770, doch de voorgalerij is naar haar vorm vermoedelijk van het midden der negentiende eeuw. Misschien is ook toen pas een voorgalerij aan dit huis toege voegd. Tot de kleinere typen behoren de huizen, gemerkt VIII, op ons kaartje, fig. 18. Op de rechter helft van de tekening (fig. 26) is aangegeven, hoe gemeend wordt, dat de oorspronkelijke toestand van het hoofdgebouw dezer woningen waarschijnlijk geweest is, namelijk met een doorschietend dak, dat dan onder invloed van de empire stijl vervangen zou zijn door de huidige oplossing met hoog opgaande, een kroonlijst dragende zuilen. Onder de invloed van de Engelsen werden er te Batavia o.a. aan Koningsplein en Tanahabang) ook enkele huizen gebouwd in navolging van de Portugese koloniale bouwwijze, hoog uit de grond, waarbij overvloedig doorspeling van lucht onder de vloeren der vertrekken mogelijk was. Te Medan is veel op die wijze gebouwd. Het vrijstaande huis bleef te Batavia overheersen. "Wel kwam een klein type, als paviljoen op het erf van een groter huis, 116

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 119