Een officieren-sociëteit verrees in 1836 aan de zuidzijde naast het paleis van Daendels. Dit gebouw vertoont een late empire- stijl, zich verstrakkend tot een neo-klassieke koloniale bouw trant, waarin ook een afzonderlijk gebouw voor het Hoog gerechtshof, aan de noordzijde naast het paleis van Daendels in 1848 werd opgericht. Een der belangwekkendste bouwwerken in klassieke koloniale stijl, uit de eerste helft van de negentiende eeuw, is de Wil lemskerk, aan Koningsplein-oost gebouwd bij de toegang tot het Hertogspark. Dit park is genoemd naar Bernhard van Saksen Weimar, die van 1849 tot 1851 te Batavia als Leger commandant zetelde. We hebben reeds vermeld, dat Daendels de stadskerk had laten afbreken. De Lutherse kerk, waarvan G.G. Baron Van Imhoff de eerste steen had gelegd op 26 Juni 1747 en die werd ingewijd op 28 Sept. 1749, was, door de tand des tijds bouwvallig geworden, in 1831 gesloopt. In 1832 kwamen nu de Hervormde en Lutherse gemeente overeen te zamen een bedehuis op te richten. Naar de plannen van ar chitect J. H. Horst, werd de nieuwe kerk gebouwd volgens een centrale aanleg, gedekt door een koepel. Op 24 Aug. 1834, de verjaardag van Koning Willem I, werd de eerste steen ge legd door de G.G. ad interim J. C. Baud. Op dezelfde datum in 1839 werd de Willemskerk ingewijd door de predikant N. Pluim Mentz (afb. 20 en 21). Ook de voormalige stadskerk van Batavia vertoonde het centrale plantype, evenals de Por tugese Binnenkerk, welke in 1670 tussen de Grote Rivier en Roea Malaka was gebouwd en in Januari 1808, ten gevolge van onvoorzichtigheid van werklieden bij het herstel van het orgel, door brand was vernield. Deze centrale planvorm mag voor de Protestantse eredienst, welke bij de gelovigen de be hoefte deed ontstaan zich rond de kansel te scharen, als karakteristiek beschouwd worden. Zoals blijkt uit afb. 21, is de plattegrond van de Willemskerk cirkelvormig, met aan de Westzijde een rechthoekig uitgebouwd portaal met Dorisch tempelfront. Ook aan de oostzijde bevindt zich een recht hoekige uitbouw, waarin de consistorie, met daarboven nog een vertrek, zijn gelegen. Aan de beide andere zijden ronden cirkel-segment-vormige, hoog opgaande galerijen om de cen- 8 113

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 116