zijner geboorte-plaats in 1621 te Batavia kwam. Als onder wijzer werd hij Meester Cornelis genoemd. In 1656 verkreeg hij een „thuyn" hoog aan de Tjiliwoeng, waaruit later het plaatsje, dat naar hem genoemd werd, ontstond. In 1706 werd daar de Buffelmarkt gehouden. Daardoor ontstond een be langrijke vestiging van Chinezen. In 1734 werd er een fortje gebouwd (een sterreschans), op de plaats, waar later de ge vangenis kwam te staan. De commandant van dat fortje was tevens restaurateur. 2. Batavia vanaf het Engelse tussenbestuur tot het uitbreken van de laatste wereldoorlog. Tijdens het bestuur van de Luitenant Gouverneur Generaal Thomas Stamford Raffles, die met grote moeilijkheden, vooral op financieel gebied te kampen had, veranderde er te Batavia niet zo veel. De meeste Nederlanders waren gebleven (ze kon den niet repatriëren door de toestanden in Europa). Zelfs bediende Raffles, die overigens verre van een vriend der Hol landers was, zich ook van Nederlandse adviseurs, onder wie de bekwame en intègere Mr. H. W. Muntinghe, President van de Raad van Justitie te Batavia en Mr. J. C. Cronssen, Presi dent van Schepenen. Een grote verdienste van Raffles was zijn wetenschappelijke zin en zijn ruime belangstelling voor land, volk, Indonesische talen en kunst. Jammer, dat deze goede zijde van zijn persoonlijkheid werd ontsierd door ijdelheid en eerzucht. Zijn bekende boek „The History of Java" was een belangrijke poging tot een cultureel-wetenschappelijk-histori- sche bschrijving van dat eiland. Voor dat werk kon de auteur gebruik maken van vele door anderen verschafte gegevens, doch deze werden niet steeds voldoende critisch verwerkt. Raffles blies het Bataviaasch Genootschap nieuw leven in. Hij stichtte een museum met bibliotheek en vergaderzaal bij de door Daendels ondernomen bouw der Harmonie. Op het gebied van de nieuwsvoorziening verdient vermelding de uit gifte sedert 1812 van de Java Gouvernement Gazette, welke heel wat opgewekter lectuur bood, dan de kille Bataviasche Courant, die er in 1816 voor in de plaats kwam en in 1828 de Javasche Courant werd. 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 114