trof het half voltooid aan en liet er een tijdelijk atap dak op zetten. Zo bleef het 15 jaar staan. Een andere bouwonderneming, waarvoor Daendels feitelijk ook geen geld had (hij noodzaakte de Weeskamer het be nodigde kapitaal te verstrekken), was de oprichting van het sociëteitsgebouw der Harmonie, dat thans nog op de hoek van de Rijswijkstraat en Rijswijk staat (zie afb. 22, 23 en 24). Ook voor dit gebouw, waarvoor steen, afkomstig van de ge slechte stadswallen werd gebruikt, maakte Schultze het ont werp. Reeds in 1776 repte Reinier De Klerk over de oprichting ener sociëteit, doch eerst in 1788 is er sprake van het bestaan van een „Socitijt", misschien dezelfde als de in 1803 vermelde Harmonie. Deze was gevestigd aan de oostzijde van de Bui- ten-Nieuwpoortstraat met groot achtererf, waar een tuin en een kolfbaan waren. Overigens schijnt het een „lugubre situatie" geweest te zijn, zodat afgezien van de onverant woordelijke wijze van financiering Daendels goed werk gedaan heeft door een nieuw gebouw voor de Harmonie te stichten. Een andere maatregel van Daendels, die verstrekkende stedebouwkundige gevolgen zou hebben (zie hoofdstuk VI), was de aanleg van een groot excercitie-veld ter plaatse van het latere plein, dat in 1818 Koningsplein werd gedoopt. Een deel van dat terrein heette vroeger Buffelsveld. Misschien, dat voor de eerste bouwwerken van het voormalige Batavia daar klei uitgegraven werd om stenen te bakken. 29 Mei 1810 besloot Daendels het centrum van de verdediging van Java te Meester Cornelis te vestigen. Reeds Van Imhoff legerde bij toerbeurten manschappen aldaar met het oog op hun gezondheid. In 1805 werd te Meester Cornelis de artil lerie-school opgericht. Toen Daendels naar die plaats de artillerie van het plein vóór het kasteel overbracht, bleef het reeds genoemde, „heilige", kanon, vóór het magazijn liggen omdat het te zwaar en onbruikbaar werd bevonden. Tenslotte verdient nog vermelding, dat de plaats Meester Cornelis haar naam dankt aan Cornelis Senèn, een orang- kaja's zoon van Telamon op Lontor, die na de onderwerping Aanzienlijk persoon. 110

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 113