het land in 1733 voor 39000 Rds in handen van Justinus Vinck, die tot Landdrost werd aangesteld in 1735. In dat zelfde jaar werd hem vergunning verleend pasars (markt plaatsen) aan te leggen op zijn landen Tanah Abang en Welte vreden. Tevens kreeg hij toestemming om deze landen te ver binden met de tegenwoordige weg Kampong Lima, Parapatan, tot waar de grote Zuiderweg (Goenoengsarie Pasar Senèn Kramat) bereikt werd. Naar hem werd Pasar Senèn ook wel Vinkepasser genoemd. Na het overlijden van Vinck, kocht Jacob Mossel Weltevreden voor 28000 Rds. Deze nieuwe eigenaar liet een sloot graven, de Kali Lio of Steenbakkerij- sloot, uit de grote rivier naar een sloot langs de grote zuider weg. Het was Jacob Mossel, die op het schiereiland in een bocht van de grote rivier, ten zuiden van de Kali Lio, het grote landhuis Weltevreden liet bouwen. Een statige laan gaf vanaf de tegenwoordige tramweg langs Senèn toegang tot het herenhuis. Een plaat van Rach (afb. 18) toont langs overdadig versierde barocke hekpilonen op de voorgrond, een prachtige doorkijk door deze laan naar het paleisachtige huis. Het huis zelf had volgens een andere tekening van Rach (afb. 19) een breed middenfront met een verdieping en daarboven een barocke topgevel, een tweede verdieping suggererend, welke echter loos was. Op de begane grond had dit gedeelte van het huis een open voorgalerij, geflankeerd door gesloten vertrek ken. Ter weerszijden van deze middenpartij stonden naar voren springende vleugels zonder verdieping, gedekt door schilddaken. Elk van deze vleugels vertoonde in de voorgevel een rijk omlijste deurpartij met fraai gesneden bovenlicht, in de geest als van het reeds besproken eerste huis van Reinier De Klerk aan Molenvliet. Een zwierig topgeveltje bevond zich boven deze deurpartij, aan elke zijde waarvan zich drie ramen rijden. De voorgevels van dit paleisachtige bouwwerk waren rhythmisch verdeeld door blokvormig opgebouwde lisenen met Dorische basementen en kapitelen, waartussen recht hoekige kozijnen met schuiframen geplaatst waren. Rach maakte ook een tekening van de achterzijde van het huis, welke eenvoudig van architectuur was gehouden. Het blader dak van twee rijen bomen overhuifde het middengedeelte van 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 110