later in enige variatie's voor. Zie fig. 20 waarop het met I gemerkte huis is getekend. Dat huis werd in 1781 door de Directeur Generaal Adriaan Moens gebouwd en Moenswijk gedoopt. Later werd het receptiepaviljoen van Hotel des Indes. Wanneer het huis geen verdieping draagt, bestaan er geen constructieve bezwaren om de middengang tot een zaal te verbreden, hetgeen soms uitgroeit tot een monumentale inde ling, zoals van het omstreeks 1790 aan Molenvliet gebouwde huis (no: III op kaartje, fig. 18), dat later als Departements kantoor werd gebruikt (fig. 21). De poort tussen het hoofd gebouw en de noordelijke rij bijgebouwen, vertoont nog de Dorische orde, welke tegen 1800 weer in zwang kwam. Zoals uit de langsdoorsnede op fig. 21 blijkt, waren de verschillende delen van het huis met afzonderlijke daken afgedekt, waar tussen zakgoten, een Indonesische gewoonte van bouwen. Vreemd is, dat dit huis geen voorgalerij heeft. Tegen 1800 waren voorgalerijen aan de grote huizen toch wel algemeen. Misschien is bij latere verbouwing de voorgalerij verdwenen. Of had het stofbezwaar van de druk bereden weg er toe ge noopt van de bouw van een open voorgalerij af te zien? De extra hoge ligging van de vloer boven het terrein zou daarop kunnen duiden. Aan de oostzijde van Goenoengsarie, waar later de slachterij van de Firma Jenne en Co werd gevestigd, had de Directeur Generaal (later G.G.) Willem Arnold Alting een huis laten bouwen, waarvan het hoofdgebouw volgens de tekening, welke Rach vanuit de tuin van het huis maakte, een verdie ping had. Vermoedelijk had dit huis veel overeenkomst met het reeds besproken tweede huis van Reinier De Klerk en zal het wel ongeveer uit dezelfde tijd zijn. Volgens evengenoemde tekening, waren de bijgebouwen (die wel wat groot van schaal in vergelijking met het hoofdgebouw getekend lijken) plat afgedekt. Aan het huidige Noordwijk, bij de tegenwoordige overklui zing ter plaatse van de ontmoeting van Molenvliet en het water tussen Rijswijk en Noordwijk, had de G.G. Van Der Parra een buitenhuis, dat later Hotel Wisse werd. Daarnaast had na 1759 Pieter Joseph De Vienne een landhuis laten 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 101