40 Het is in dit verband opvallend, dat het in hoofdstuk II besproken Sunische dorp geen opvolger heeft gehad. Wel bestaat de mogelijkheid, dat o.a. de Sunici in sla vernij geraakten bij de nieuwe heersers, de Franken. Deze waren dus de opvolgers van de Romeinen en ont lenen hoogstwaarschijnlijk hun naam aan het feit, dat zij voortaan de „vrijen" waren. De villa werd de vroen- hof, met als centrum het herenhuis of sala. De omtrek hiervan noemde men het Hofland. Het werd rechtstreeks uit het herenhuis door slaven geëxploiteerd. Om het hofland lag een zóne met pachthoeven, bewoond door horigen van allerlei graad, die voor eigen rekening werkten maar van tijd tot tijd hand- en spandiensten moesten komen verrichten op het hofland. Het geheel werd omringd door gemeenschappelijke bossen, heiden, weiden en wateren, waarin zowel de heer als de horigen zekere schaarrechten bezaten. Dit laatstelsel heeft hier, hoewel in steeds meer gematigde vorm, voortbestaan tot de Franse overheersing. Het gemeenschappelijke bezit treft men hier en daar zelfs tot in onze dagen nog aan, b.v. de Graetheide en het Vylenerbos. Het gesloten vroenhofcomplex moge dan de grondslag zijn geweest voor het bepalen van de grenzen van latere heerlijkheden, resp. gemeenten, dit zegt nog niets omtrent het ontstaan van meerdere kernen (gehuchten) binnen zulk een gemeente. In Zuid Limburg valt het in ieder geval op, dat de boer niet op zijn land woont, doch dit uit een dorp of gehucht bebouwt. Naast de sala en haar directe omgeving zullen dus de pachters (laten) bij een bepaald, hiervan verwijderd, complex landerijen nieuwe kernen gevormd hebben. Het meest voorkomende type dorp is het eenstraatdorp. Als we nu enkele oudere nog bestaande kernen gaan bekijken, zoals b.v. Strucht, in de gemeente Valkenburg-Houthem, dan bemerken we, dat de bouwtrant juist overeenkomt met wat Oelman in zijn „Aufsatze über Gallorömische Strassenbildungen und Kleinhausbauten" beschrijft als volgt: „den Typus des Einstrassenortes dessen Eigenthümlichkeit darin be- steht, dass an einer Landstrasse zu beiden Seiten kleine

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 42