ornamenten in verschillende landen tegelijk gebruikt werden, en dus de stijlen veel overeenkomst vertonen, is het heel moeilijk de plaats van herkomst te bepalen, tenzij archivalische gegevens ons behulpzaam zijn. De weinige voorwerpen van Nederlandse oorsprong die van de XlVe en XVe eeuw overgebleven zijn, laten geen twijfel dat in die eeuwen bekwame zilversmeden in de Lage Landen werkzaam waren en dat het „mysterie" zoals de kunst van de zilversmid in die tijd genoemd werd vele beoefenaars had. En immers reeds van 1382 dateert een ordonnantie, te Utrecht uitgevaardigd, betrekking hebbende op het mer ken van gouden en zilveren voorwerpen. Er werd daarbij bepaald, dat elk voorwerp moest worden voorzien van het plaatselijke teken, hetwelk een waarborg was dat de alliage of alloy aan de wettelijke voorschriften voldeed; voorts moest de zilversmid zijn teken of merk op het door hem vervaardigde voorwerp stempelen -1). Van een twintigtal jaren vroeger dan deze ordonnantie is een Utrechts werk bekend, dat met zekerheid aan een Nederlandse zilversmid toegeschreven mag worden. Een reliquaire, gedreven in de vorm van een buste van een geestelijke, draagt in Gothische karakters de volgende inscriptie: Anno Domini M0CCC°LXII° Decanus et Capitulum Sancti Salvatoris Traiettensis me ex tumba pro tune innovota extrahi et fieri fecerunt per Elyam Scerpswert aurifabrum (afb. 1). Door dit opschrift is dus de naam van de goudsmid be kend, Elyam Scerpswert, die in opdracht van de San Salvatorkerk de reliekhouder vervaardigde voor een ge deelte van de schedel van de heilige Fredericus, bisschop van Utrecht 828838) dat bij het herstellen van zijn graf in 1362 er uit werd genomen. Deze Utrechtse edelsmid is ook bekend door archivalia, o.m. dat de hertogen van Blois emailwerken bij hem bestelden en dat het kapittel Oud Munster te Utrecht hem opdroeg een zilveren blad met beelden en taber- O Zie hierover hoofdstuk: Zilvermerken, blz. 69. 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 8