NAWOORD De belangstelling voor het Nederlandse edelsmeed- werk, blijkt in het laatste kwart der XlXe eeuw uit ver schillende artikelen in tijdschriften als de Navorscher, De Oude Tijd, Nederlandsche Kunstbode, Oud Holland, de Vrije Fries e.a., evenals uit de „Aanteekeningen" van D. van der Keilen en A. Bredius, die archivalische ge gevens over Nederlandse zilversmeden noteerden. Deze belangstelling kwam ook tot uiting in de tentoon stelling „Kunstvoorwerpen in vroegere eeuwen uit edele metalen vervaardigd" gehouden door de maatschappij Arti et Amicitiae in 1880 te Amsterdam. De omvang rijke catalogus werd samengesteld door de deskundigen N. de Roever en A. D. de Vries. De waarde der zilver keuren voor de studie van het edele metaal, door hen begrepen, werd door Elias Voet gedeeld, wier publica ties van 1912 tot 1943 onmisbare bijdragen zijn voor de wetenschappelijke studie van het Nederlandse zilver; zijn werk wordt voortgezet door de Stichting die zijn naam draagt. In de XXe eeuw verschenen naast enige afzonderlijke publicaties verschillende artikelen in tijdschriften, waar van de voornaamste onder de literatuuropgave genoemd worden, terwijl tentoonstellingen te Amsterdam, 's-Gra- venhage, 's Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Mid delburg, Utrecht en Zutfen de aandacht van het publiek op de Nederlandse zilversmidskunst vestigden. Moge dit Heemschutboekje ook daartoe bijdragen. Het wordt ver gezeld van dank aan directies van musea, aan archiva rissen en particulieren, die foto's afstonden of inlich tingen verschaften, aan de Stichting „Elias Voet", vooral aan de leden Mevrouw Th. M. Duyvené de Wit- Klinkhamer en Jonkvr. A. Barones van Harinxma Thoe Slooten, die op verschillende wijzen behulpzaam zijn ge weest. Dank ook aan de uitgever en zijn staf voor de aan gename samenwerking. 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 74