74 koper; voor tweede gehalte of kleine keur is de verhou ding 833 puur zilver en 167 koper per duizend. Door smeden en drijven werd het kunstvoorwerp uit de vlakke plaat zilver gevormd, of de vorm werd door gie ten verkregen. De Nederlandse zilversmid stelde er prijs op de eerste wijze toe te passen. De plaat zilver, nadat de grootte nodig voor het voorwerp was afgemeten, werd op een klein aambeeld, de tas, gelegd en met hamer en pons eerst van binnen uit, daarna van buitenaf in de gewenste vorm gesmeed. Om de bewerking te vergemakkelijken werd wel eens gebruik gemaakt van een houten mal, maar een kundige edelsmid had deze niet nodig, onder het hameren ontstond het gewenste voorwerp. De reliëfversiering werd ongeveer op dezelfde wijze aan gebracht, maar nu werd het voorwerp op een pekkus- sen gelegd en het verhoogde décor door hamer en pons hoger of lager gedreven. Van deze ponsen bezat de zil versmid een grote collectie, evenals van hamers waar van de vormen geringe verschillen vertoonden, die alle nodig waren om de zuivere vorm te smeden of het gewenste reliëf aan het ornament te geven. Onder het hameren en drijven wordt het metaal harder; door gloeien, d.w.z. door verhitten in een moffeloven, ver krijgt het zilver weder zijn buigzaamheid en plasticiteit; het schijnt dat een geoefende zilversmid aanvoelt, wan neer hij de hulp van het vuur moet inroepen. Geschiedt de vormgeving door gieten, dan moet het metaal verhit worden tot boven smelttemperatuurhet vloeibare metaal wordt dan gegoten in zandvormen naar een model van het gewenste voorwerp dat door de kun stenaar ontworpen werd en in klei geboetseerd of in hout of ander materiaal gesneden. Afgekoeld en gestold neemt het zilver dan de vorm van het model aan, waar van de zandvorm de negatief was. Zelden kan een voor werp ineens gegoten worden, verschillende onderdelen worden afzonderlijk gegoten, die daarna aan elkaar gesoldeerd worden en de naden weggepolijst. Zowel de gesmeden als gegoten voorwerpen worden wel-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 72