73 MATERIAAL EN BEWERKING I\ a het bekijken der reproducties vraagt de lezer zich wellicht af, van waar komt het zilver en hoe wordt het bewerkt? Zilver wordt in alle werelddelen gevonden in grote of kleine mate, maar zelden in zuivere toestand, gewoon lijk als erts in verbinding met andere metalen: goud, ijzer, koper, tin, lood, enz. In Europa leverde Attica in de oudheid veel zilver, in de Middeleeuwen waren het voornamelijk de mijnen in Bohemen, het Saksische ertsgebergte en de Harz, die Europa voorzagen van het nodige materiaal. Na de ontdekking van Amerika brachten de Spaanse zilvervloten grote hoeveelheden edelmetaal naar de oude wereld; ook Nederland profiteerde daarvan; volgens schriftelijke overlevering werd o.a. een schaal door de West-Indische Compagnie, kamer de Mase, besteld aan een Haagse zilversmid, wier meesterteken een vogel was, waarvoor zilver afkomstig van de door Piet Hein ver overde Spaanse zilvervloot, beschikbaar werd gesteld. Deze schaal, gegraveerd met wapens en initialen der Compagnie, was bedoeld gebruikt te worden bij de Mexikaanse kan, eveneens door Piet Hein in 1628 ver overd; beide voorwerpen zijn tentoongesteld in de Histo rische afdeling van het Rijksmuseum. Vanaf de XVIIe eeuw tot heden toe is Amerika, de Verenigde Staten, Bolivia, Peru en Chili de voor naamste leverancier. Door zijn zachtheid is puur zilver niet bruikbaar voor praktische doeleinden; het wordt dan ook gewoonlijk vermengd met koper, waarvan slechts een klein percen tage nodig is om zilver harder te maken. In de meeste landen is het gehalte, de alliage, wettelijk voorgeschreven; in Nederland voor eerste gehalte of eerste keur 934 dz. of 934/iooo; dat wil zeggen, dat van 1000 gram legering 934 gram puur zilver is en 66 gram

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 71