de gekroonde V (voor vreemd) op uit het buitenland ingevoerd oud zilver, terwijl het bijltje moest geslagen worden op kleine oude voorwerpen, die opnieuw ver handeld werden. Met deze bijgeslagen merken, die voor velen een waar borg voor echt „antiek" beduiden, moet evenwel voor zichtigheid betracht worden; tevens met alle merken. Als de zilversmid aan de geldende wettelijke voorschrif ten heeft voldaan, dan kunnen andere merken, verval singen van oude tekens, stedelijke keuren, jaarletters enz. op het zilveren voorwerp geslagen worden, zonder dat er een strafbaar feit gepleegd is; de merken op edel metaal zijn in Nederland niet beschermd, zoals in vele andere landen. Een geoefend oog herkent evenwel de authentieke van de valse keuren. In Voet's boeken vindt men tevens wenken daarvoor, evenals alle andere uit voerige gegevens en hun uitzonderingen. Vóór dat de merken op de voorwerpen geslagen werden, had het onderzoek van het gehalte of de alliage plaats. Dit geschiedde op tweeërlei wijze, door de toets of door de steek. Voor onderzoek door de toets waren nodig een toetssteen (afb. 80 b) en toetsnaalden (afb. 80 c); de eerste ook Lybische steen genoemd, naar de oorspronke lijke vindplaats, is een soort kiezellei, die de eigenschap bezit, dat krassen van zilver of goud van verschillende alliage op de steen ook verschillende nuances wit ver tonen; hoe hoger het gehalte zilver, hoe witter de streek. Toetsnaalden zijn platte staafjes, waarvan het onderste gedeelte bestaat uit zilver of goudvan elke naald even wel is het edelmetaal van een ander gehalte, hetgeen op de naald aangetekend is. Maakt men nu met het zilveren voorwerp een paar streken op de toetssteen en daarna eveneens met de toetsnaalden, dan kan verge leken worden welke streek van het zilver het meest in kleur overeenkomt met de streek van een bepaalde toetsnaald; het zilver heeft dan ongeveer het gehalte dat op deze naald aangegeven is. Ongeveer, mathema tisch juist is op deze wijze het gehalte niet te bepalen, 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 69