70 kend merk, bijv. J.Eversz. Wolff, een wolfCasper Pijper, een pijp; Engelbert Schepens, een schip; zij werden ook ontleend aan het gereedschap van de zilversmid, bijv. een aambeeld, een hamer, een soldeerbus, enz. Ook wille keurige tekens komen veel voor, zoals bloemen, vogels en dieren; maar hoe de keuze ook was, de zilversmid stelde er prijs op, zijn teken zuiver op zijn drijfwerk te slaan. In de XVIIIe eeuw dienden vooral de initialen van de zilversmid, soms in een ovaal maar gewoonlijk in een rechthoek geplaatst, als meesterteken, bijv. W.W. voor Wijnand Warneke, A.H.P. voor Anton Hendrick Paape, beide te Amsterdam werkzaam, terwijl gedu rende de Franse overheersing de rechthoek of het ovaal vervangen werd door een ruit. In 1663 werd een vierde teken, de provinciale leeuw toegevoegd: een gekroonde klimmende leeuw naar rechts, als teken voor grote keur voor Holland, West- Friesland en Zeeland; spoedig volgden andere provin cies dit voorbeeld; in 1695 stempelde Friesland het ge kroonde provinciale wapen twee liggende leeuwen - als teken voor grote keur en Utrecht in 1712 tweemaal het stedelijk wapen. Tot 1800 bleven deze vier merken gehandhaafd, daarna werden nieuwe voorschriften gemaakt, geldig voor de gehele Bataafse republiek. Ten tijde van het koninkrijk Holland en later, tot heden toe, traden verschillende be palingen en wetten in werking, teveel om in dit be knopte hoofdstuk te besprekenalleen zij opgemerkt dat bij inlijving bij het Franse keizerrijk de Franse keuren tijdelijk in Nederland gebruikt werden. Naast de bovengenoemde vier tekens, worden soms ook andere keuren op zilveren voorwerpen aangetroffen, waarvan de meest voorkomende zijn een zwijnenkop, een dolfijn of een bijltje, ook de letters L en een gekroonde V. Deze merken komen voor op zilver uit verschillende tijdperken, zij moeten dus bijgeslagen keuren zijn. De L wordt beschouwd als het teken, dat geslagen werd op de voorwerpen, waarvoor bij de invordering te Amster dam in 1795, de verschuldigde belasting betaald was;

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 68