trommels. Dit servies, een geschenk van koning Wil lem I aan de minister van financiën Alexander Gogel, werd door W. J. Burger, afstammeling van de minister, aan het Rijk gelegateerd en maakt thans deel uit van de collectie zilver in het Rijksmuseum. Dit korte overzicht, waarin een beperkte keuze gedaan werd uit het vele materiaal, dat nog aanwezig is van Nederlands zilver daterende van de XlVe tot XVIIIe eeuw, mag niet afgesloten worden, zonder er op te wij zen, dat ook in de XlXe en XXe eeuw bekwame edel smeden werkzaam waren. In de z.g. Biedermeyerstijl zijn fraaie voorwerpen gesmeed, degelijk van vorm en sober van versiering, die in hun eenvoud toch een eigen karakter vertonen. Maar ook in het midden en in de tweede helft der eeuw, toen de Franse koningsstijlen voor de tweede maal het ornament beïnvloedden, zijn in Nederland voorwerpen gemaakt, die een eigen taal spre ken. De buikige trekpotten en melkkannen met ebben houten handvatten zijn geen blote navolging van voor bijgegane stijlen; zij hebben ook speciale eigenschap pen, slechts hun tijd van ontstaan eigen. De vernieuwde belangstelling voor de Middeleeuwen blijkt uit het werk van Jan Brom, die kerkelijke voor werpen dreef in neo-romaanse en neo-gotische stijl; op latere leeftijd zou hij evenwel meer in moderne richting werken. Zijn werk wordt nog voortgezet door zijn beide zoons Jan Eloy en Leo in de „Edelsmidse" te Utrecht, waar tevens het atelier van zijn dochter Joanna geves tigd is, die zich aan het emailwerk wijdt. Slechts weinigen beoefenden echter het handwerk; het smeden werd langzamerhand geheel vervangen door het gieten, terwijl verschillende nieuwe machinale bewer kingen toegepast werden en het zilver verloor, evenals vele andere kunstnijverheidsvoorwerpen uit de laatste decenniën der eeuw, stijl en karakter. Maar toen stonden al weer kunstenaars gereed, die naar nieuwe vormen en ornamentatie zochten. Hun streven had ook een sociale achtergrond, n.1. degelijk en aesthe- 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 65