Zeer streng moet men evenwel in Nederland deze tijd perken niet scheiden; vaak wordt een voorwerp om stylistische redenen vroeger gedateerd, dan het werke lijk gemaakt werd; het jaarletter verraadt dan de juiste datum. Oudere zilversmeden werkten dikwijls in de stijl van hun jeugd, terwijl de jongere de nieuwe ornamen ten reeds ciseleerden; ook werden voorwerpen in een bepaalde stijl besteld ter completering van een stel, dat jaren eerder gedreven was. Zowel in Amsterdam, den Haag, Utrecht, Rotterdam, Haarlem, Zutfen, als in Friesland en andere provincies werd dit gebruikszilver gemaakt. Haarlem, dat een bloeiend zilversmidsbedrijf had in de XVIIe, vertoont in de XVIIIe eeuw een achteruitgang; het valt op dat de voorwerpen, die Elias Voet noemt in zijn „Haarlemsche merken" van de ongeveer 70 zilversmeden wier mees terteken hij geeft, vele kleine objecten zijn als tasbeugels en haken, boeksloten en boekbeslagwerk. Het zich specialiseren in het maken van bepaalde voor werpen, zoals reeds in de XVIIe eeuw in Amsterdam het geval was, verscherpte zich en vond ook in andere steden toepassing; zilversmeden bijv. die soezen- en broodman den maakten, dreven gewoonlijk geen lepels en vorken; anderen legden zich toe op kandelaars of op presenteer bladen. Er is wel verschil, ondanks de stijlovereenkomst, van zilver van verschillende steden. Het Amsterdamse zilver bijv. is zwaarder, minder sierlijk dan het Haagse; in Haarlem werden theebussen gemaakt met een reliëf versiering van draperiën, schelpen en kwasten, die niet voorkomen onder het zilver van andere steden. Ook zijn er verschillen tussen Fries en Gronings zilver onderling, evenals met dat der Hollandse en Utrechtse steden. Vele kleinere plaatsen als Enkhuizen, Hoorn, Schoon hoven, ook Alkmaar, Zutfen en Deventer zetten de tra ditie voort en leverden verzorgd werk. In den Haag bloeide het bedrijf; Dr. Van Gelder geeft in zijn „Biografische gegevens over de Haagsche goud en zilversmeden" ongeveer vierhonderd namen van 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 62