voorzagen; zij stelden er prijs op de tinnen en koperen huishoudelijke voorwerpen door zilveren te vervangen en als gevolg legden de zilversmeden zich er op toe deze kleinere objecten te drijven en te ciseleren. Ook de verbeterde tafelmanieren werkten daartoe mede in tegenstelling tot deXVIIe, zat men in deXVIIIe eeuw aan een zorgvuldig gedekte tafel, waar ieder aanzittende voorzien was van een bord liefst porselein van glas en zilvergerei. De vroegere opvouwbare lepels en vorken in étui, die de gasten meebrachten, werden thuis- gelaten; de gastvrouw bezat haar cassettes met zilveren lepels, vorken en messen. In de collectie Dreesmann te Amsterdam zijn fraaie voorbeelden hiervan. Ook de zilveren broodmand stond op tafel met olie- en azijn stel; kleine zoutvaten met blauwe kristallen ronde of ovale bakjes vervingen de grote gelobde van de XVIIe eeuw. De grote kannen en schalen ter wassing der vingers tussen de gerechten waren overbodig, men at nu met vork en mes. Kandelaars en kandelabers behoorden tot de inventaris der XVIIIe eeuwse welgesteldenop eettafel, maar ook op schoorsteen of penanttafel werden ze geplaatst. Zij dragen niet meer het monumentale karakter der XVIIe eeuwse voorbeelden met getorste stammen (afb. 55), zijn kleiner van afmetingen en sierlijker van vorm (afb. 77 en 78). Het gebruik van koffie en thee in deze eeuw toege nomen, deed de vraag naar serviezen stijgen. De drie kraantjes koffiekan, versierd met motieven ontleend aan de Lodewijk XIV stijl of later met rocailles, werd van zilver gemaakt in plaats van tin of koper (afb.72). Het theestel bestaande uit theebus, trekpot, melkkan en suikerpot, vaak aangevuld met bouilloire en warmwater kan, werd in elk welgesteld gezin gevonden vanaf het begin der XVIIIe tot het begin der XlXe eeuw. Ook boeksloten, beslag voor bijbels (afb. 70) en gezangboe ken werden in de XVIIIe eeuw besteld, evenals beugels voor beurzen en tassen en chatelaines waaraan deze hingen. Al deze voorwerpen, naar gelang hun tijd van 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 60